fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Spółki giełdowe muszą podsumować zarobki członków organów

AdobeStock
Tegoroczne, pierwsze sprawozdanie o wynagrodzeniach członków zarządu i rady nadzorczej spółek giełdowych, musi zawierać informacje za lata 2019 i 2020. Należy w nim uwzględnić każdy element przychodu w formie pieniężnej i materialnej, w tym przyznany na rzecz osób najbliższych.

Nowelizacja ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych (ustawa z 16 października 2019 r., DzU poz. 2217; dalej: ustawa o ofercie publicznej), która weszła w życie 30 listopada 2019 r., wprowadziła szereg nowych obowiązków dla spółek giełdowych. Dwa najważniejsze to:

- wdrożenie polityki wynagrodzeń oraz

- sporządzanie corocznych sprawozdań o wynagrodzeniach.

Pierwszy z tych obowiązków polskie spółki giełdowe powinny już wykonać i wszelkie wynagrodzenia członków organów wypłacać zgodnie z przyjętą polityką. Pierwotnie walne zgromadzenie spółki miało podjąć uchwałę w sprawie polityki wynagrodzeń do 30 czerwca 2020 r., ale w związku z pandemią wydłużono ten termin do 31 sierpnia 2020 r.

Kolejne wyzwanie dotyczące polityk wynagrodzeń to sporządzenie sprawozdania o wynagrodzeniach, do czego zobowiązane są rady nadzorcze spółek. Takie sprawozdanie p...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA