RPO pyta Polskie Radio, dlaczego zwolniono red. Annę Gacek

Rzecznik Praw Obywatelskich jest zaniepokojony polityką kadrową w Polskim Radiu opłacanym ze środków publicznych. Wczoraj zwrócił się do prezeski zarządu Polskiego Radia o podanie przyczyn decyzji o zakończeniu 19-letniej współpracy z red. Anną Gacek z radiowej Trójki.

Aktualizacja: 10.03.2020 10:24 Publikacja: 10.03.2020 09:45

RPO pyta Polskie Radio, dlaczego zwolniono red. Annę Gacek

Foto: Adobe Stock

Anna Gacek prowadziła programy "Aksamit", "Do południa" i - z Wojciechem Mannem - "W tonacji Trójki".

"Decyzją Prezes Polskiego Radia - ze skutkiem natychmiastowym - nie ma dla mnie miejsca na antenie Trójki" - napisała Anna Gacek na Facebooku.

Decyzja  uniemożliwiła dziennikarce pożegnanie się ze słuchaczami, wyemitowanie ostatnich nagranych wywiadów oraz zakończenie prowadzonych przez nią audycji. To kolejna już informacja o zwolnieniu dziennikarza z Programu Trzeciego, która wywołuje zaniepokojenie słuchaczy. Niedawno z rozgłośnią musiał się rozstać Dariusz Rosiak, twórca "Raportu o stanie świata".

Czytaj też: Jerzy Sosnowski zwolniony z radiowej Trójki wygrał z pracodawcą w sądzie

Polityką kadrową w publicznym radiu jest zaniepokojony Rzecznik Praw Obywatelskich. Jego zdaniem decyzje zarządu w tym zakresie powinny być podejmowane wyłącznie w oparciu o przejrzyste zasady, z poszanowaniem niezależności redakcyjnej dziennikarzy i redaktora naczelnego, konieczne jest również każdorazowo podanie uzasadnienia rozwiązania współpracy z danym dziennikarzem. Zwrócił uwagę na standardy realizowania misji publicznej oraz poszanowania swobody wypowiedzi w mediach publicznych, których ważnym elementem jest obowiązek prezentowania treści o pluralistycznym charakterze.

- Warto zaznaczyć, że częścią wolności wypowiedzi jest prawo publiczności do otrzymywania rzetelnej informacji. Temat zmian kadrowych w mediach publicznych pozostaje w zainteresowaniu opinii publicznej i wywołuje obawy dotyczące utrzymania wysokiego poziomu standardów dziennikarskiego. Profesjonalizm, doświadczenie i wiedza merytoryczna są szczególnie istotne w pracy dziennikarza opiniotwórczego. Zasadnym jest postulat by wszelkie zmiany kadrowe były przeprowadzone z uwzględnieniem ich ewentualnego wpływu na jakość prezentowanych materiałów prasowych. Następstwa braku pluralizmu w mediach są groźne z punktu widzenia swobody wypowiedzi, ponieważ przekładają się na naruszenie praw odbiorców do uzyskiwania rzetelnej informacji na tematy istotne społecznie - napisał RPO.

Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do prezes zarządu Polskiego Radia o zajęcie stanowiska i poinformowanie o przyczynach decyzji kadrowych dotyczących red. Anny Gacek.

Anna Gacek prowadziła programy "Aksamit", "Do południa" i - z Wojciechem Mannem - "W tonacji Trójki".

"Decyzją Prezes Polskiego Radia - ze skutkiem natychmiastowym - nie ma dla mnie miejsca na antenie Trójki" - napisała Anna Gacek na Facebooku.

Pozostało 87% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona