fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Czy pracownik może cofnąć zgodę na wykorzystanie wizerunku po zakończeniu współpracy?

AdobeStock
- Czy pracownik po zakończeniu współpracy z firmą może żądać usunięcia wszystkich materiałów firmy, w tym klipów reklamowych?

Nie, o ile pracownik udzielił wcześniej zgody na rozpowszechnianie swojego wizerunku. Ma on jednak prawo cofnąć w każdym czasie zgodę na wykorzystanie wizerunku, nawet jeśli strony zastrzegły na tą okoliczność stosowną karę umowną lub inne świadczenie gwarancyjne. Nie można bowiem zrzec się dobra osobistego jakim jest wizerunek. Cofnięcie zgody na rozpowszechnianie wizerunku może usprawiedliwiać zakończenie przez pracownika współpracy z firmą.

W przypadku jednak, gdy odwołanie zgody nastąpi po pojawieniu się materiałów reklamowych z jego wizerunkiem należy uznać, że firma działała w zakresie udzielonej zgody z art. 81 ust. 1 o prawie autorskim i prawach pokrewnych, ponieważ odwołanie udzielonej uprzednio zgody wywołuje skutek jedynie na przyszłość.

Czytaj także:

Kiedy pracodawca może wykorzystać wizerunek pracownika

Wykorzystanie przez pracodawcę wizerunku pracownika bez jego zgody wiąże się z surowymi konsekwencjami, wynikającymi nie tylko z p...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA