fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ciąża to nie powód, żeby podważać umowę - wyrok ETPC

Praca w ciąży
Praca w ciąży
AdobeStock
Państwo nie może dyskryminować kobiety w ciąży, która chce podjąć pracę. Ciężarnej, która ma kłopoty ze zdrowiem zaraz po podjęciu zatrudnienia, również należy się zasiłek.

Taki wniosek można wyciągnąć z wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu z 4 lutego 2021 r. (skarga nr 54711/15).

W czym problem

W Chorwacji kobieta poddała się zabiegowi zapłodnienia in vitro. Krótko potem podjęła pracę zawodową na podstawie umowy o pracę. Z powodu komplikacji zdrowotnych szybko poszła na zwolnienie lekarskie. Chorwacki urząd nie chciał wypłacić jej zasiłku, bo uważał, że kobieta zatrudniła się dla pozoru, a jej umowa o pracę była fikcyjna. Organ argumentował, że odmawiając wypłaty zasiłku chroni finanse publiczne.

Czytaj także: Ciąża - od kiedy ochrona przed zwolnieniem z pracy

Urząd zarzucił pracownicy, że zawarła umowę o pracę tylko po to, żeby uzyskać zabezpieczenie socjalne na czas ciąży. Zdaniem urzędu na fikcyjność zatrudnienia wskazywał krótki okres pomiędzy podpisaniem umowy a wystąpieniem o zasiłek. Urząd twierdził, że pracownica zatrudniła się w firmie znacząco oddalonej od miejsca jej zamieszkania mimo...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA