Chory nie traci urlopu wypoczynkowego

Pracownik, który z powodu niezdolności do pracy nie rozpoczął zaplanowanego wcześniej urlopu wypoczynkowego, musi go wykorzystać w późniejszym terminie.

Publikacja: 28.02.2016 11:24

Chory nie traci urlopu wypoczynkowego

Foto: www.sxc.hu

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku C-277/ 08 z 10 września 2009 r. zapewnił choremu pracownikowi z Hiszpanii prawo do urlopu. Podstawą rozstrzygnięcia była dyrektywa 2003/88/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 4 listopada 2003 r. o niektórych aspektach organizacji czasu pracy.

W czym problem

Hiszpański pracownik złożył wniosek o urlop. Pracodawca go zaakceptował i wpisał do planu urlopów. Pech chciał, że kilka dni przed wypoczynkiem pracownik uległ wypadkowi. Przebywał na zwolnieniu lekarskim, więc nie wykorzystał zaplanowanego urlopu. Po powrocie do zdrowia złożył nowy wniosek o urlop, ale pracodawca go odrzucił bez uzasadnienia. Przepisy hiszpańskie nie regulowały takiej sytuacji, więc niezadowolony pracownik odwołał się do sądu.

Co orzekły sądy

Sąd hiszpański miał wątpliwości, czy pracodawca postąpił właściwie. W szczególności czy jego postępowanie było zgodne z zasadami wynikającymi z dyrektywy 2003/88/WE.

Trybunał Sprawiedliwości skrytykował działanie hiszpańskiego pracodawcy, który niesłusznie pozbawił pracownika urlopu. Trybunał uznał, że podwładny, który miał zaplanowany urlop, ale przed jego rozpoczęciem się rozchorował, musi mieć zapewnioną możliwość skorzystania z tego uprawnienia w innym terminie, niepokrywającym się ze zwolnieniem chorobowym.

Trybunał podkreślił, że każdy pracownik ma prawo do corocznego płatnego urlopu w wymiarze co najmniej czterech tygodni. To zasada wspólnotowego prawa socjalnego o szczególnym znaczeniu. Zapewnia ona pracownikowi odpoczynek i czas wolny. Tymczasem zwolnienie chorobowe ma inne cele, bo jest ono udzielane, aby umożliwić choremu powrót do zdrowia. Dlatego – zdaniem Trybunału – jeśli pracownik nie chce korzystać z urlopu w trakcie zwolnienia chorobowego, urlop powinien być mu udzielony w innym terminie.

Komentarz autora

Tomasz Sancewicz, radca prawny, Senior Associate, Kancelaria CMS

Jak to wpływa na nasze prawo

Polski kodeks pracy wskazuje, że pracownik, który nie może rozpocząć urlopu z powodu choroby, musi otrzymać go w późniejszym terminie. Taka sama regulacja przewidziana jest na wypadek, gdy zatrudniony rozchorował się już w trakcie wypoczynku. Pracodawca musi wtedy udzielić niewykorzystanej części urlopu w terminie późniejszym. W obu przypadkach niewykorzystany urlop powinien być udzielony nie później niż do 30 września następnego roku kalendarzowego. W świetle wyroku TSUE można jednoznacznie stwierdzić, że polskie przepisy są w tym zakresie zgodne z przepisami unijnymi.

Prawo pracownika do wypoczynku zagwarantowane jest w kodeksie pracy i Konstytucji. Nasza regulacja wyraźnie rozróżnia cel urlopu, którym jest wypoczynek od celu zwolnienia chorobowego, jakim jest powrót do zdrowia. Z oczywistych względów choroba wyłącza możliwość korzystania z urlopu zgodnie z jego przeznaczeniem. Dlatego też polskie sądy idą dalej i uznają, że niedopuszczalne jest udzielenie urlopu w okresie choroby, nawet wówczas, gdyby sam pracownik wyrażał na to zgodę (zob. wyrok Sądu Najwyższego z 24 lutego 2015 r., II PK 84/14).

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku C-277/ 08 z 10 września 2009 r. zapewnił choremu pracownikowi z Hiszpanii prawo do urlopu. Podstawą rozstrzygnięcia była dyrektywa 2003/88/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 4 listopada 2003 r. o niektórych aspektach organizacji czasu pracy.

W czym problem

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów