Krajowe przepisy mogą wprowadzić rozszerzoną ochronę sygnalistów

W celu podniesienia skuteczności wykrywania naruszeń w kluczowych obszarach prawa Unii, przepisy krajowe będą musiały stworzyć mechanizmy, które zachęcą, lub nie zniechęcą potencjalnych sygnalistów do zgłaszania naruszeń, których będą świadkami.

Publikacja: 25.02.2021 16:00

Krajowe przepisy mogą wprowadzić rozszerzoną ochronę sygnalistów

Foto: Adobe Stock

Zegar dla Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii tyka. Właśnie to ministerstwo zostało wyznaczone przez premiera do przeprowadzenia prac legislacyjnych mających na celu implementowanie dyrektywy w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii Europejskiej (tzw. sygnalistów). Powinno to nastąpić do 17 grudnia 2021 r. Za wcześniejsze prace nad ustawą o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych odpowiedzialne było Ministerstwo Sprawiedliwości. Czy takie przesunięcie oznacza, że w ramach projektu zostanie przyjęta szersza ochrona aniżeli przewiduje dyrektywa? Polscy przedsiębiorcy powinni uważnie śledzić proces legislacyjny oraz rozpocząć przygotowania w swoich organizacjach, a to z uwagi na to, że te regulacje będą wymagały od nich zapewnienia dodatkowej ochrony swoim pracownikom, i nie tylko.

Pozostało 91% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów