fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ochrona sygnalistów w Polsce - których firm dotyczy

Adobe Stock
Procedura umożliwiająca pracownikom zgłaszanie naruszeń w firmie musi im zapewniać anonimowość i brak represji. Obecnie muszą ją jednak wdrożyć tylko niektórzy polscy pracodawcy.

Temat regulacji dotyczących ochrony sygnalistów powraca cyklicznie do debaty publicznej w Polsce. Najczęściej wtedy, gdy do kolejnej ustawy wprowadzany jest pojedynczy przepis wskazujący na konieczność implementacji odpowiednich procedur dotyczących przyjmowania zgłoszeń od sygnalistów i ich ochrony przez pracodawców z konkretnej branży. W Polsce wciąż jednak brakuje regulacji nakładających obowiązek ochrony sygnalisty na wszystkie podmioty.

Banki i firmy inwestycyjne

Zanim kilka lat temu zaczęto w Polsce w ogóle mówić o sygnalistach i potrzebie ochrony tych osób przed potencjalnymi reperkusjami ze strony pracodawców, w ustawie Prawo bankowe wprowadzono regulację, zgodnie z którą bank miał obowiązek zapewnić pracownikom bezpieczny dla nich kanał anonimowego zgłaszania naruszeń. Procedury anonimowego zgłaszania nieprawidłowości zostały wpisane w system zarządzania bankiem jako instytucją zaufania publicznego.

W wydanym w wykonaniu tych przepisów...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA