Zasady oddelegowania trzeba zweryfikować

Niektóre państwa członkowskie wdrożyły już nowelizację Dyrektywy dotyczącej delegowania pracowników. Przed wysłaniem pracownika do innego kraju UE lepiej się upewnić, czy nic się nie zmieniło.

Publikacja: 19.02.2020 15:45

Zasady oddelegowania trzeba zweryfikować

Foto: 123RF

Zgodnie z definicją zawartą w art. 2 Dyrektywy 96/71 (Dyrektywa 96/71/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 16 grudnia 1996 r. dotycząca delegowania pracowników w ramach świadczenia usług; dalej: Dyrektywa) „pracownik delegowany oznacza pracownika, który przez ograniczony okres wykonuje swoją pracę na terytorium innego Państwa Członkowskiego, niż państwa, w którym zwyczajowo pracuje". W ramach swobody świadczenia usług na terenie Unii Europejskiej, pracodawcy mogą delegować swoich pracowników do innych państw członkowskich w celu wykonywania na ich terytorium pracy. Dzięki mechanizmowi delegowania pracowników po stronie pracodawcy nie powstaje obowiązek zakładania w innym państwie członkowskim siedziby bądź oddziału spółki.

Pozostało 93% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Prawo w Firmie
Trudny państwowy egzamin zakończony. Zdało tylko 6 osób
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Reforma TK w Sejmie. Możliwe zmiany w planie Bodnara