fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Obniżka pensji przez COVID-19 a zasiłek macierzyński

Adobe Stock
Jeśli pracodawca zredukował wysokość płac na podstawie przepisów kodeksu pracy, a nie tarczy antykryzysowej, w podstawie zasiłku macierzyńskiego nie można pomijać tego niekorzystnego okresu.

- W firmie dokonaliśmy obniżek wynagrodzeń na podstawie art. 231a kodeksu pracy. Dotknęło to również pracownicy, która niedługo ma wyznaczoną datę porodu. Pensję obniżyliśmy jej od kwietnia 2020 r. (bez obniżenia etatu). Czy w tej sytuacji średnie wynagrodzenie stanowiące podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego musimy liczyć z 12 miesięcy? Czy skoro ta zmiana wynikała ze skutków pandemii, to można uznać, że nie będzie to miało wpływu na zasiłek macierzyński? – pyta czytelniczka.

Zawarcie porozumienia o stosowaniu mniej korzystnych warunków zatrudnienia pracowników niż wynikające z umów o pracę jest możliwe zarówno na podstawie art. 231a kodeksu pracy, jak i na podstawie przepisów tzw. tarczy antykryzysowej, w tym przypadku art. 15zf ust. 1 pkt 3. Zastosowanie każdej z tych podstaw prawnych może prowadzić do bardzo podobnych rezultatów – obniżki wynagrodzeń. Podstawowa różnica między nimi to okoliczności, które uzasadniają ich zastosowanie, a w r...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA