fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kadry

Firmy z sektora finansów będą mogły żądać od kandydatów do pracy zaświadczeń o niekaralności

123RF
Banki, SKOK i zakłady ubezpieczeń zyskają możliwość żądania od pracowników i kandydatów do pracy zaświadczeń o ich niekaralności.

Propozycja Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, przyjęta we wtorek przez rząd, to spełnienie oczekiwań pracodawców działających w sektorze finansowym, którzy teraz nie mają możliwości żądania informacji o niekaralności. Zmiany w przepisach mają wpłynąć na zwiększenie bezpieczeństwa korzystających z usług finansowych.

Po zmianach pracodawcy z sektora finansowego (np. banki, SKOK, zakłady ubezpieczeń) i podmioty działające na ich rzecz (outsourcerzy, agenci) będą mogli sprawdzić, czy osoba zatrudniona lub ubiegająca się o zatrudnienie była karana za popełnienie określonych w ustawie poważnych przestępstw związanych z rynkiem finansowym.

Chodzi m.in. o przestępstwa przeciwko wiarygodności dokumentów, mieniu, ochronie informacji czy obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi, a także niektóre przestępstwa skarbowe.

Pracodawca będzie mógł zażądać raz na 12 miesięcy informacji z Krajowego Rejestru Karnego lub oprzeć się na oświadczeniu pracownika. Dodatkowo pracodawca będzie mógł zapytać o niekaralność przy zmianie stanowiska lub w przypadku pojawienia się podejrzeń, że zatrudniony popełnił takie przestępstwo.

Ustawa ma wejść w życie jeszcze w tym półroczu. ©?

Etap legislacyjny: trafi do Sejmu

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA