fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Jak przygotować miejsce pracy dla niepełnosprawnego pracownika

AdobeStock
Pracodawca musi przystosować stanowisko pracy niepełnosprawnego do jego potrzeb w taki sposób, aby mógł wykonywać pracę jak inni pracownicy. Dopiero wtedy jest możliwa obiektywna ocena jego pracy.

Tak wynika z wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 11 września 2019 r. w sprawie DW przeciwko Nobel Plastiques Ibérica SA (sprawa nr C-397/18).

O co chodziło

Sprawa dotyczyła hiszpańskiej pracownicy, która pracowała przy montażu i formowaniu rur z tworzyw sztucznych. W trakcie zatrudnienia doznała ona schorzenia, w wyniku którego miała trudności z wykonywaniem dotychczasowych zadań. Wielokrotnie kierowała do pracodawcy prośby o dostosowanie stanowiska pracy do jej stanu fizycznego. Mimo to pracodawca nadal kierował ją do pracy na stanowiskach, których warunki były niezgodne ze specyfiką jej stanu zdrowia.

Czytaj także: PFRON ma tylko pięć lat na kontrolę

W marcu 2017 r. pracodawca rozwiązał z kobietą umowę o pracę. W piśmie o rozwiązaniu umowy spółka wskazała, że na decyzję o zwolnieniu miały wpływ m.in. takie kryteria jak wydajność, wszechstronność na stanowisku pracy oraz poziom nieobecności.

Pracownica zaskarżyła decyzję...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA