fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Brexit: zasady pobytu i pracy Polaków w Wielkiej Brytanii oraz Brytyjczyków w Polsce

Adobe Stock
Do końca 2020 r. obowiązują dotychczasowe zasady pobytu i pracy Polaków w Wielkiej Brytanii i na odwrót. Tak samo jest z zabezpieczeniem społecznym.

Od 1 lutego 2020 r. Wielka Brytania oficjalnie nie jest już członkiem Unii Europejskiej. Przez wiele miesięcy dyskutowane były dwie możliwe opcje wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii: na podstawie umowy (tzw. Brexit umowny) i bez zawierania umowy (tzw. Brexit bezumowny). Ostatecznie Wielka Brytania wybrała pierwszą opcję. Brexit bezumowny mógłby bowiem wprowadzić chaos oraz znaczące utrudnienia dla przedsiębiorców i obywateli wszystkich państw UE. Wielka Brytania z dnia na dzień byłaby traktowana przez UE jak państwo trzecie, np. jak USA czy Kanada. Stąd ostatecznie parlament brytyjski zatwierdził umowę regulującą zasady wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii. Niestety nie daje ona jednoznacznych odpowiedzi na wszystkie pytania związane z Brexitem.

Kluczowe 11 miesięcy

Umowa brexitowa przewiduje, że zdecydowana większość skutków Brexitu nastąpi dopiero z końcem 2020 r. W okresie przejściowym (tj. do końca 2020 r.) Wielka Brytania będzie stosowała prawo UE, a...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA