Od 1 lutego 2020 r. Wielka Brytania oficjalnie nie jest już członkiem Unii Europejskiej. Przez wiele miesięcy dyskutowane były dwie możliwe opcje wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii: na podstawie umowy (tzw. Brexit umowny) i bez zawierania umowy (tzw. Brexit bezumowny). Ostatecznie Wielka Brytania wybrała pierwszą opcję. Brexit bezumowny mógłby bowiem wprowadzić chaos oraz znaczące utrudnienia dla przedsiębiorców i obywateli wszystkich państw UE. Wielka Brytania z dnia na dzień byłaby traktowana przez UE jak państwo trzecie, np. jak USA czy Kanada. Stąd ostatecznie parlament brytyjski zatwierdził umowę regulującą zasady wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii. Niestety nie daje ona jednoznacznych odpowiedzi na wszystkie pytania związane z Brexitem.
Kluczowe 11 miesięcyUmowa brexitowa przewiduje, że zdecydowana większość skutków Brexitu nastąpi dopiero z końcem 2020 r. W okresie przejściowym (tj. do końca 2020 r.) Wielka Brytania będzie stosowała prawo UE, a...
Dostęp do najważniejszych treści z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wyłącznie na rp.pl.
Dostęp do treści rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treści pochodzących z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.