fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Czy kierownikowi trzeba płacić za nadgodziny

Adobe Stock
Ustalenie, że pracownik zajmuje stanowisko kierownicze, nie wyłącza jego prawa do wynagrodzenia za pracę nadliczbową, jeśli nadzoruje on pracę zespołu, której nie organizuje samodzielnie.

Wynagrodzenie za nadgodziny dla pracowników zajmujących kierownicze stanowiska nadal budzi wiele wątpliwości. Szczególnie dotyczy to osób kierujących niewielkimi komórkami organizacyjnymi w  firmie.

W kodeksie pracy przyjęto, że osoby zarządzające firmą oraz zajmujące kierownicze stanowiska u danego pracodawcy nie mają prawa do wynagrodzenia i dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych. Przy czym, gdy chodzi o pracowników będących kierownikami wyodrębnionych komórek organizacyjnych, którzy pracę w godzinach nadliczbowych wykonują w niedzielę i święto, to przysługuje im prawo do wynagrodzenia oraz dodatku z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych, jeżeli w zamian za pracę w takim dniu nie otrzymali innego dnia wolnego od pracy (art. 1514 § 1 i 2 k.p.). Celem tego przepisu jest zmotywowanie pracowników zajmujących kierownicze stanowiska i posiadających przez to samodzielność w zarządzaniu do takiego organizowania czasu pracy, aby powierzone im zadania były realizowane w ustawow...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA