fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wynik wstępnych badań lekarskich zdecyduje o zatrudnieniu

Adobe Stock
Nie wolno dopuścić do pracy kandydata, którego lekarz uznał za niezdolnego do jej wykonywania. Dopuszczenie do pracy na podstawie złej oceny stanu zdrowia może zostać uznane za zewnętrzną przyczynę wypadku przy pracy.

Wstępne badania lekarskie mają na celu potwierdzenie zdolności wybranego kandydata – przyszłego pracownika do pracy na danym stanowisku. Dlatego ważne jest prawidłowe zaplanowanie takich badań, aby przez przypadek nie dopuścić do pracy osoby, która nie jest do niej zdolna i wykonywanie której może być dla niej niebezpieczne. Koszt badań lekarskich w całości pokrywa pracodawca.

Najpierw skierowanie

Pierwszym krokiem jest przygotowanie przez pracodawcę skierowania na wstępne badania lekarskie. Niestety już na tym początkowym etapie ustawodawca nie ułatwia pracodawcom zadania. Po zmianach związanych z wejściem w życie przepisów RODO pojawiły się problemy związane z numerem PESEL i z adresem zamieszkania kandydata do pracy. Zgodnie z kodeksem pracy, pracodawca nie jest uprawniony do żądania tych danych od kandydata, podczas gdy urzędowy wzór skierowania na badania wymaga ich podania.

Czytaj także: Badania wstępne kandydata do pracy najwcześniej w pie...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA