- Prawidłowo powierzyliśmy pracownikowi – z obowiązkiem zwrotu – służbowe narzędzia. Po tym, jak podjęliśmy decyzję o zakończeniu z nim współpracy, wezwaliśmy go do zwrotu firmowych rzeczy. Pracownik jednak odmawia. Jak możemy odzyskać swoje mienie? – pyta czytelnik.
Wszystko zależy, w jakim trybie pracownik został zwolniony, a także od tego, z jakiego powodu nie chce oddać powierzonego mu firmowego mienia. Rozważmy kilka wariantów:
I wariant. Oficjalne wezwanie do zwrotuJeśli pracownika zwolniono z zachowaniem okresu wypowiedzenia i zwolniono z obowiązku świadczenia pracy, pracodawca powinien pisemnie – najlepiej za potwierdzeniem odbioru – wezwać pracownika do zwrotu firmowych rzeczy w zakreślonym terminie >patrz wzór wezwania do zwrotu służbowego mienia.
Czytaj także: Zwolniony z pracy powinien ujawnić hasło
Forma pisemna ma tu wyłącznie na celu udowodnienie np. w ewentualnym procesie przed sądem pracy czy karnym, że taki monit został wysto...
Dostęp do najważniejszych treści z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wyłącznie na rp.pl.
Dostęp do treści rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treści pochodzących z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.