fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Po zwrot służbowych narzędzi nawet do sądu

Adobe Stock
Jeżeli pracownik nie chce oddać powierzonych mu firmowych rzeczy albo już ich nie posiada, pracodawca może odzyskać ich wartość kierując sprawę na drogę sądową.

- Prawidłowo powierzyliśmy pracownikowi – z obowiązkiem zwrotu – służbowe narzędzia. Po tym, jak podjęliśmy decyzję o zakończeniu z nim współpracy, wezwaliśmy go do zwrotu firmowych rzeczy. Pracownik jednak odmawia. Jak możemy odzyskać swoje mienie? – pyta czytelnik.

Wszystko zależy, w jakim trybie pracownik został zwolniony, a także od tego, z jakiego powodu nie chce oddać powierzonego mu firmowego mienia. Rozważmy kilka wariantów:

I wariant. Oficjalne wezwanie do zwrotu

Jeśli pracownika zwolniono z zachowaniem okresu wypowiedzenia i zwolniono z obowiązku świadczenia pracy, pracodawca powinien pisemnie – najlepiej za potwierdzeniem odbioru – wezwać pracownika do zwrotu firmowych rzeczy w zakreślonym terminie >patrz wzór wezwania do zwrotu służbowego mienia.

Czytaj także: Zwolniony z pracy powinien ujawnić hasło

Forma pisemna ma tu wyłącznie na celu udowodnienie np. w ewentualnym procesie przed sądem pracy czy karnym, że taki monit został wysto...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA