fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kadry

Kierowca pójdzie na badania do kardiologa

123RF
W niektórych schorzeniach kardiochirurg musi ocenić ryzyko zasłabnięcia za kółkiem.

W czwartek wchodzą w życie zmiany w badaniach lekarskich, którym poddawani są kierowcy i kandydaci na nich. Dotyczą one badań okulistycznych i związanych z układem krążenia.

Minister zdrowia doprecyzował procedury postępowania orzeczniczego po upływie sześciomiesięcznego okresu adaptacji po znacznej i nagłej utracie możliwości widzenia na jedno oko. Przesądził też, kto zostanie objęty obligatoryjną konsultacją lekarską , gdy wystąpi ww. przypadłość. W noweli wymienia się m.in. kandydatów do kategorii prawa jazdy C1, czyli pojazdów cięższych niż osobowe, ciągników rolniczych itd. Badania przeprowadzać muszą lekarze posiadający specjalizację w dziedzinie okulistyki.

Zmiany czekają także osoby z chorobami sercowo-naczyniowymi. I tak, u osoby ubiegającej się o prawo jazdy lub kierowców, u których stwierdzono kardiomiopatię, ocenić należy ryzyko wystąpienia nagłych zdarzeń uniemożliwiających kierowanie pojazdem. W tych sprawach wymagana jest opinia lekarza specjalisty – kardiologa.

Wszystkie czynności dokonane w prowadzonym postępowaniu w sprawie wydania orzeczenia lekarskiego na podstawie przepisów dotychczasowych pozostają ważne. Orzeczenia lekarskie wydane na podstawie przepisów dotychczasowych zachowają ważność na okres, na jaki zostały wydane.

Podstawa prawna: nowela rozporządzenia z 23 grudnia 2019 r. (DzU z 15 stycznia 2020 r., poz. 62)

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA