fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kadry

Nowy Kodeks Pracy: małe firmy łatwiej pozbędą się pracowników

Adobe Stock
Firmy do 10 zatrudnionych będą miały mniej obowiązków i łatwiej rozstaną się z pracownikami.

Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy już w marcu ma przedstawić projekt dwóch nowych kodeksów pracy. Pierwszy będzie dotyczyć praw pracowników, drugi uprawnień związków zawodowych.

– Rozumiem pracodawców, którzy pod rządami obecnego kodeksu pracy chętnie zatrudniają na zlecenie. W obowiązujących przepisach brakuje bowiem regulacji, która pozwoliłaby im się nie bać zatrudniania na etatach – mówi prof. Arkadiusz Sobczyk, szef zespołu ekspertów komisji pracujących nad projektem.

– To dlatego proponujemy regulacje zatrudnienia krótkoterminowego czy zmniejszenie obowiązków dla małych firm, które dokonają fundamentalnej zmiany – zachwala ekspert.

Zgodnie z nowym kodeksem pracodawcy zatrudniający do dziesięciu osób nie będą musieli uzasadniać wypowiedzenia umowy o pracę – tak jak obecnie – i ryzykować procesu z niezadowolonym byłym już pracownikiem. Od obowiązku uzasadnienia wypowiedzenia mały pracodawca będzie się mógł wykupić, płacąc co najmniej równowartość jednomiesięcznej pensji – w zależności od długości stażu zatrudnienia w tej firmie. Oczywiście jeśli będzie pewien swoich racji, będzie mógł wypowiedzieć umowę z uzasadnieniem, co zweryfikuje sąd pracy. Tylko wtedy nie będzie musiał płacić pracownikowi tej dodatkowej odprawy.

– Chodzi o to, by było łatwiej zwalniać pracowników niż dzisiaj, ale też by osoba odchodząca nie zostawała z niczym – dodaje prof. Sobczyk.

Założenie jest takie, by wszędzie tam, gdzie relacje pracodawca–pracownik opierają się na osobistych kontaktach i zaufaniu, nie wymagano aż tylu formalności co obecnie. Mali przedsiębiorcy będą więc mieli również mniej obowiązków biurokratycznych przy udzielaniu urlopu, planowaniu czasu pracy czy prowadzeniu akt osobowych pracowników.

– Choć nowe przepisy przewidują wprowadzenie domniemania stosunku pracy, wymierzonego w nadużywane obecnie umowy-zlecenia, to zapewniam, że z rynku nie zniknie samozatrudnienie – dodaje prof. Jacek Męcina, ekspert Konfederacji Lewiatan, członek Komisji Kodyfikacyjnej. – Poza tym w miejsce umów-zleceń wejdą nowe umowy na pracę sezonową i dorywczą, które da się łatwiej rozwiązać – nie będzie miała do nich zastosowania rozbudowana ochrona zatrudnienia. Do sześciu miesięcy wydłuży się dopuszczalne zatrudnienie pracownika na okres próbny. To są zmiany, których potrzebuje dzisiejsza gospodarka.

– Mam wątpliwości, czy wszystkie pomysły na prawo pracy powinny się znaleźć w nowym kodeksie – przyznaje prof. Monika Gładoch, ekspert Pracodawców RP, członek Komisji Kodyfikacyjnej. – Zmiany dotyczące małych firm czy czasu pracy uważam za probiznesowe, ale przepisy o rozwiązywaniu umów już probiznesowe na pewno nie są. ©?

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA