fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Alimenty: nawet 45 tys. zł kary dla pracodawcy za pomoc w ukrywaniu wynagrodzenia pracownika

Adobe Stock
Grzywna za pomoc pracodawcy w ukrywaniu przez pracowników ich wynagrodzeń, które powinny być ściągnięte na poczet alimentów, wyniesie nawet 45 000 zł.

Kodeks pracy przewiduje, że maksymalna grzywna nakładana na pracodawcę może wynieść 30 000 zł. Ostatnia zmiana w tym zakresie miała miejsce w 2007 r. Jednak od 1 grudnia 2020 r. ta kwota sięgnie nawet 45 000 zł. Będzie musiał się z nią liczyć pracodawca lub osoba działająca w jego imieniu (np. dyrektor HR), który od tej daty dopuści się jednego z dwóch nowych wykroczeń, jakie będą przewidziane w kodeksie pracy.

Tak wysokie kary mają przeciwdziałać ukrywaniu dochodów pracowników, które powinny być przeznaczone na świadczenia alimentacyjne, np. na dziecko. Znajdą zastosowanie, gdy przeciwko pracownikowi toczy się postępowanie egzekucyjne, w tym związane z zaspokojeniem należności, jakie otrzymał uprawniony do alimentacji z funduszu świadczeń alimentacyjnych. Jednocześnie zaległości alimentacyjne pracownika muszą dotyczyć okresu za więcej niż trzy miesiące. Innymi słowy, chodzi o pracowników, którzy długo nie płacą alimentów, mimo toczącej się przeciwko nim egze...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA