fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Brexit: wymiana pracowników z Wyspami wymaga formalności

Adobe Stock
Brytyjczyk służbowo wysłany do Polski co do zasady musi posiadać zezwolenie na pracę i pobyt. Nie ma znaczenia, czy to podróż służbowa, delegowanie na dłużej, czy praca u polskiego pracodawcy. Również Polacy nie mogą swobodnie jechać do pracy na Wyspy.

Z 31 grudnia 2020 r. zakończył się okres przejściowy, a wraz z nim możliwość odformalizowanego zatrudniania obywateli Wielkiej Brytanii w Polsce czy polskich pracowników na Wyspach. Zmiana w tym zakresie dla pracodawców, którzy stale delegują swoich pracowników w obu kierunkach, jest kolosalna i  będzie mocno odczuwalna.

Praca w Polsce...

Z końcem 2020 r. w zakresie legalizacji pobytu i pracy polskie firmy powinny traktować obywateli Wielkiej Brytanii jak obywateli państw trzecich (spoza Unii) – Ukrainy czy Indii. Podjęcie zatrudnienia zasadniczo będzie więc musiało być poprzedzone procedurą legalizacji pracy i pobytu na terenie Polski. Niezależnie od tego, czy pracownik zostanie wysłany w podróż służbową, delegowany na dłuższy okres czy zatrudniony bezpośrednio przez polską firmę, konieczne jest dopełnienie formalności legalizacyjnych.

Czytaj też:

Praca na Wyspach nie dla każdego

Brexit: zasady delegowania pod znakiem zapytania

... na pods...
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA