Odmowa refundacji kosztów zatrudnienia bez zaskarżenia

Podstawą przyznania refundacji kosztów zatrudnienia przez urząd pracy jest umowa cywilnoprawna. Odmowa zawarcia takiej umowy nie jest wydawana w formie decyzji administracyjnej i nie można się od niej odwołać.

Publikacja: 25.01.2018 05:45

Odmowa refundacji kosztów zatrudnienia bez zaskarżenia

Foto: Fotolia.com

- Nasza spółka często korzysta z różnych form wsparcia. Ostatnio otrzymaliśmy pismo (nie decyzję) z powiatowego urzędu pracy o negatywnym rozpatrzeniu naszego wniosku o refundację składek na bezrobotnego do 30. roku życia. Podano nam, że nie możemy się od niego odwołać. Czy to prawda? W innej sprawie z tym urzędem (odmowa umorzenia części refundacji) było można się odwołać do wojewody i sądu. – pyta czytelnik.

Brak jest prawnej możliwości zaskarżenia pisma (odmowy) powiatowego urzędu pracy o negatywnym rozpatrzeniu wniosku o refundację składek na ubezpieczenia społeczne.

Umowa cywilnoprawna...

Aby ustosunkować się merytorycznie do opisanego problemu, konieczne jest odniesienie się nie tylko do regulacji ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jedn. DzU z 2017 r., poz. 1065 ze zm.), ale również do przepisów ustawy z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jedn. DzU z 2017 r., poz. 1369 ze zm.; dalej: ppsa).

Zdaniem spółki niezasadnie poinformowano ją, że od pisma informującego o negatywnym rozpoznaniu wniosku o refundację składek nie przysługuje środek odwoławczy. Wydaje się jednak, że stanowisko urzędu pracy jest właściwe. Zgodnie z art.150 f ust. 1 ww. ustawy o promocji zatrudnienia (...) starosta może zawrzeć umowę, na podstawie której refunduje pracodawcy lub przedsiębiorcy przez 12 miesięcy część kosztów poniesionych na wynagrodzenia, nagrody oraz składki na ubezpieczenia społeczne skierowanych bezrobotnych do 30. roku życia, w wysokości uprzednio uzgodnionej, nieprzekraczającej kwoty ustalonej jako iloczyn liczby zatrudnionych skierowanych bezrobotnych w miesiącu oraz kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującej w ostatnim dniu zatrudnienia każdego rozliczanego miesiąca i składek na ubezpieczenia społeczne od refundowanego wynagrodzenia. Oznacza to, że podstawą refundacji m.in. kosztów składkowych jest umowa cywilnoprawna.

...poza właściwością organów

Na kanwie zbliżonego stanu faktycznego Naczelny Sąd Administracyjny w postanowieniu z 26 kwietnia 2017 r. (I OSK 744/17) podał m.in., że: „Organy administracji nie są (...) właściwe do rozpoznawania zarzutów odnośnie prawidłowości zawierania umów o charakterze cywilnoprawnym, a taką czynnością jest z całą pewnością udzielanie na wniosek pracodawcy przez starostę środków na refundację pracodawcy lub przedsiębiorcy przez okres 12 miesięcy część kosztów poniesionych na wynagrodzenia, nagrody oraz składki na ubezpieczenia społeczne skierowanych bezrobotnych do 30 roku życia". NSA podkreślił, że dla odmowy przyznania środków nie przewidziano formy decyzji administracyjnej, a także zapisów, które pośrednio wskazywałyby na formę decyzji w przypadku odmowy przyznania środków. Negatywne rozpatrzenie sprawy następuje zatem w formie pisma, którego nie można utożsamiać z decyzją administracyjną. Organ nie ma bowiem podstaw do działania na podstawie przepisów kodeksu postępowania administracyjnego. Ostatecznie NSA uznał, że pismo urzędu pracy nie kwalifikuje się na zastosowanie art. 3 § 2 pkt 4 ppsa – w konsekwencji brak jest możliwości jego zaskarżenia do wojewódzkiego sądu administracyjnego.

Kluczowy zakres sprawy

Nie ma znaczenia, że w innym sporze z urzędem pracy spółka miała prawo odwołać się do wojewody, a potem do sądu administracyjnego. Zakresy rodzajowe tych spraw są bowiem odmienne. Obecnie chodzi o negatywne rozpatrzenie wniosku o refundację, co według NSA nie podlega zaskarżeniu. Wcześniej zaś sprawa dotyczyła odmowy umorzenia części refundacji składek, gdzie wymagana jest forma decyzji administracyjnej.

Taki przypadek był również przedmiotem analizy Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie w wyroku z 14 września 2017 r. (III SA/Kr 827/17). Przedsiębiorca skutecznie zaskarżył najpierw do wojewody decyzję urzędu pracy odmawiającą umorzenia, a następnie negatywną decyzję wojewody do wojewódzkiego sądu administracyjnego. Co warte podkreślenia, WSA ocenił merytorycznie podaną problematykę pod kątem istnienia przesłanek z art. 76 ust. 7 ustawy o promocji zatrudnienia (...). Zatem rzeczywiście w tego typu sprawach przewidziana jest droga sądowa. Argument ten nie ma jednak prawnego znaczenia przy negatywnym rozpatrzeniu wniosku o refundację składek. Jest to bowiem zupełnie inna kategoria sprawy.

Autor jest radcą prawnym

- Nasza spółka często korzysta z różnych form wsparcia. Ostatnio otrzymaliśmy pismo (nie decyzję) z powiatowego urzędu pracy o negatywnym rozpatrzeniu naszego wniosku o refundację składek na bezrobotnego do 30. roku życia. Podano nam, że nie możemy się od niego odwołać. Czy to prawda? W innej sprawie z tym urzędem (odmowa umorzenia części refundacji) było można się odwołać do wojewody i sądu. – pyta czytelnik.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Prawo w Firmie
Trudny państwowy egzamin zakończony. Zdało tylko 6 osób
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Reforma TK w Sejmie. Możliwe zmiany w planie Bodnara