Brak etatu i świadczenia obniży seniorowi wypłatę

Tylko okres zarejestrowania w urzędzie pracy i pobierania zasiłku dla bezrobotnych liczy się w stażu emerytalnym. Wyjątki dotyczą okresów ściśle wskazanych w przepisach.

Publikacja: 21.01.2016 01:00

Brak etatu i świadczenia obniży seniorowi wypłatę

Foto: www.sxc.hu

Czy okres zarejestrowania w urzędzie pracy jako bezrobotny bez pobierania zasiłku wlicza się do stażu pracy, od którego zależy prawo do emerytury? – pyta czytelnik.

Nie. Okres, w którym bezrobotny jest zarejestrowany w urzędzie pracy, ale nie pobiera zasiłku dla bezrobotnych, nie podlega wliczeniu do stażu emerytalnego.

Przy ustalaniu prawa do świadczeń emerytalno-rentowych i ich wysokości uwzględnia się okresy składkowe wymienione w art. 6 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn. DzU z 2015 r., poz. 748 ze zm., dalej: ustawa emerytalna) i podane w jej art. 7 okresy nieskładkowe. Te uwzględnia się w wymiarze nieprzekraczającym jednej trzeciej udowodnionych okresów składkowych.

Bez pracy przed 15 listopada 1991 r.

W myśl art. 6 ust. 2 pkt 6 ustawy emerytalnej za okresy składkowe uważa się przypadające przed 15 listopada 1991 r. takie, za które opłacono składkę na ubezpieczenie społeczne albo za które nie było obowiązku jej regulowania, m.in.: czasowego pozostawania bez pracy w Polsce z powodu niemożności jej otrzymania lub podjęcia szkolenia zawodowego, w tym okresy pobierania zasiłków z funduszu aktywizacji zawodowej, zasiłków dla bezrobotnych oraz zasiłków szkoleniowych wypłaconych z Funduszu Pracy (FP).

Stąd czasowe pozostawanie bez etatu przed 15 listopada 1991 r., kiedy nie był pobierany zasiłek dla bezrobotnych, uwzględni się w stażu do emerytury. Trzeba jednak udowodnić, że czasowe pozostawanie bez pracy wynikało z niemożności podjęcia jakiegokolwiek zajęcia. Taki okres potwierdzi zaświadczenie organu właściwego do spraw zatrudnienia (pośrednictwa pracy), że zainteresowany pozostawał bez pracy, bo nie mógł jej otrzymać ze względu na brak miejsc pracy.

Szkolenia i stypendia

Okresami składkowymi są też przypadające po 14 listopada 1991 r. okresy pobierania zasiłku dla bezrobotnych, zasiłku szkoleniowego i stypendium z FP. Jeśli więc zainteresowany był bez pracy po 14 listopada 1991 r., może mieć uwzględniony ten okres przy ustalaniu prawa do emerytury, pod warunkiem że w tym czasie pobierał zasiłek dla bezrobotnych. Wykaże to zaświadczenie z powiatowego urzędu pracy.

W myśl art. 7 pkt 12 ustawy emerytalnej okresem nieskładkowym jest czas udokumentowanej niezdolności do pracy, za który wypłacone zostały z FP: zasiłki dla bezrobotnych, zasiłki szkoleniowe lub stypendia.

Ponadto zgodnie z art. 79 ust. 1 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jedn. DzU z 2015 r., poz. 149 ze zm.) okresy pobierania zasiłku i stypendium przyznanych na mocy art. 52 i 53 ust. 6 tej ustawy wlicza się do okresu pracy wymaganego do nabycia lub zachowania uprawnień pracowniczych oraz okresów składkowych w rozumieniu przepisów o emeryturach i rentach z FUS.

Okres pozostawania bez pracy można więc uwzględnić przy ustalaniu prawa do emerytury, jeśli był wtedy pobierany zasiłek dla bezrobotnych. Gdy zaś zainteresowany zarejestrował się w PUP jako bezrobotny, ale nie miał prawa do zasiłku, taki okres nie liczy się w stażu emerytalnym.

Przykład

Pracownik niedługo ukończy wiek emerytalny i zamierza złożyć wniosek o emeryturę według starych zasad. W jego aktach osobowych figuruje zaświadczenie z urzędu pracy, że od 1 stycznia 1991 r. do 31 października 1992 r. był zarejestrowany i pobierał zasiłek dla bezrobotnych Ponadto od 1 października do 31 grudnia 2000 r. był zarejestrowany w urzędzie pracy, ale bez prawa do zasiłku. Do stażu emerytalnego ZUS zaliczy okres od 1 stycznia 1991 r. do 31 października 1992 r., natomiast nie uwzględni trzech miesięcy z 2000 r., gdyż nie był wtedy pobierany zasiłek dla bezrobotnych.

—Zygmunt Łobejko

Z obowiązkowym emerytalnym

Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 9 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2015 r., poz. 121 ze zm.), obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają osoby fizyczne, które na obszarze Polski są osobami pobierającymi zasiłek dla bezrobotnych, świadczenie integracyjne lub stypendium w okresie odbywania szkolenia, stażu lub przygotowania zawodowego dorosłych, na które zostały skierowane przez powiatowy urząd pracy, czyli bezrobotni.

Czy okres zarejestrowania w urzędzie pracy jako bezrobotny bez pobierania zasiłku wlicza się do stażu pracy, od którego zależy prawo do emerytury? – pyta czytelnik.

Nie. Okres, w którym bezrobotny jest zarejestrowany w urzędzie pracy, ale nie pobiera zasiłku dla bezrobotnych, nie podlega wliczeniu do stażu emerytalnego.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
ZUS
ZUS przekazał ważne informacje na temat rozliczenia składki zdrowotnej
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Prawo karne
NIK zawiadamia prokuraturę o próbie usunięcia przemocą Mariana Banasia
Aplikacje i egzaminy
Znów mniej chętnych na prawnicze egzaminy zawodowe
Prawnicy
Prokurator Ewa Wrzosek: Nie popełniłam żadnego przestępstwa
Prawnicy
Rzecznik dyscyplinarny adwokatów przegrał w sprawie zgubionego pendrive'a