Wśród orzeczeń związanych z mobbingiem istotny jest m.in. wyrok Sądu Najwyższego z 17 stycznia 2007 r. (I PK 176/07). Sąd Najwyższy wyjaśnił w nim, jakie zachowania mogą składać się na zjawisko mobbingu i wskazał, w jaki sposób należy prawidłowo rozumieć długotrwałość i uporczywość nękania lub zastraszania pracownika, stanowiące przesłanki mobbingu.
Roszczenie o zadośćuczynieniePracownica sekretariatu na podstawie art. 943 § 3 kodeksu pracy wystąpiła o zasądzenie na jej rzecz zadośćuczynienia pieniężnego w wysokości 29 000 zł (wraz z ustawowymi odsetkami od dnia wniesienia pozwu) za krzywdę – wywołanie rozstroju zdrowia – wskutek stosowania mobbingu przez pracodawcę. Sprawcą mobbingu była prezes zarządu pozwanej spółki.
Czytaj też: Nawet krótki okres nękania bywa mobbingiem - wyrok Sądu Najwyższego
Choć pracownica była ofiarą mobbingu, nie zrezygnowała z pracy. To pracodawca rozwiązał z nią umowę o pracę za wypowiedzeniem....
Wybierz najkorzystniejszą ofertę i zyskaj dostęp do najważniejszych tekstów rp.pl z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wyłącznie na rp.pl.
Dostęp do treści rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treści pochodzących z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.