Ruchomy rozkład czasu pracy także dla niepełnosprawnych

Normy ochronne dotyczące pracowników niepełnosprawnych odnoszą się do pracy nadliczbowej i w godzinach nocnych. Nie zakazują natomiast stosowania ruchomego rozkładu czasu pracy.

Publikacja: 20.01.2021 16:00

Ruchomy rozkład czasu pracy także dla niepełnosprawnych

Foto: Adobe Stock

- Wprowadzamy ruchomy rozkład czasu pracy. Pracownicy jednego z działów mieliby zaczynać pracę pomiędzy godz. 7.00 a 9.00. W tym dziale pracują dwie osoby niepełnosprawne – jedna o lekkim, druga o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Czy one też mogą pracować w ruchomym rozkładzie? – pyta czytelniczka.

Osoba niepełnosprawna może pracować w ruchomych rozkładach czasu pracy, niezależnie od orzeczonego stopnia niepełnosprawności. Taki rozkład nie generuje automatycznie ani pracy w godzinach nadliczbowych, ani w porze nocnej. Nie wpływa też na liczbę godzin pracy. A to do tych kwestii odnoszą się szczególne regulacje ochronne z zakresu czasu pracy obejmujące pracowników niepełnosprawnych.

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Prawo w Firmie
Trudny państwowy egzamin zakończony. Zdało tylko 6 osób
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Reforma TK w Sejmie. Możliwe zmiany w planie Bodnara