fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

50-proc. koszty uzyskania przychodów z warunkami: pracodawca musi wydzielić autorskie honoraria

Adobe Stock
Firma może naliczyć zatrudnionym osobom 50-proc. koszty uzyskania przychodów. Ale powinna określić za co konkretnie przysługuje wynagrodzenie rozliczane na preferencyjnych zasadach.

Autorskie koszty to dobry sposób na obniżenie pracowniczego podatku. Dzięki odliczeniu od przychodu 50-proc. kosztów mamy mniejszy dochód, niższy podatek i w konsekwencji dostajemy więcej na rękę. Trzeba jednak pamiętać o warunkach stosowania tej ulgi.

Przede wszystkim przysługuje tylko niektórym twórczym zawodom. Są to m.in. architekci, aktorzy, reżyserzy, publicyści, pisarze, tłumacze, programiści komputerowi, plastycy, muzycy, naukowcy. Limit preferencyjnych kosztów wynosi 85 528 zł rocznie. Aby można było z nich skorzystać, musi powstać utwór, którym – zgodnie z ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych - jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze. Musi też dojść do rozporządzenia prawami autorskimi.

Trzeba wyraźnie wyodrębnić

Czy to wystarczy? Nie, skarbówka ma dodatkowe wymagania. W interpretacji ogólnej ministra finansów z 15 września 2020 r. (DD3.8201.1.2018) podkreślono, że honorarium autorskie pracowni...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA