fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Czy można ograniczyć pracownikom ich publikacje w internecie

AdobeStock
Wolność wypowiedzi nie chroni pracownika przed zwolnieniem, jeżeli jego publikacje w internecie naruszają interes lub dobre imię pracodawcy.

Tak orzekł Europejski Trybunał Praw Człowieka w wyroku z 5 listopada 2019 r. w sprawie obywatela Węgier zatrudnionego na stanowisku kierowniczym w dziale HR w banku – skarga Herbai przeciwko Węgrom (11608/15). Przyznał, że pracownik ma prawo dzielić się swoją fachową wiedzą poprzez prowadzenie bloga i publikowanie na nim artykułów zawierających zagadnienia związane z jego branżą. Jego wolność wypowiedzi może być jednak ograniczana ze względu na stosunek pracy łączący go z pracodawcą. Publikowanie treści naruszających interes lub dobre imię pracodawcy może zaś stanowić przyczynę uzasadniającą wyciągnięcie wobec pracownika konsekwencji.

Co wynika z tego orzeczenia

Pracownik ma prawo do aktywności w sieci i w szczególności do dzielenia się tam swoją wiedzą. Pracodawca może jednak ograniczyć to prawo, jeżeli jest to obiektywnie uzasadnione ochroną jego interesu. W szczególności, aktywność internetowa zatrudnionego nie może prowadzić do narusze...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA