fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ewidencja czasu pracy - czytnik zamiast podpisu

www.sxc.hu
Rejestrator kart czy system informatyczny mierzący czas pracy i jego ewidencję może się okazać rozwiązaniem droższym dla firmy. Z reguły pobyt etatowca w zakładzie trwa bowiem dłużej niż jego faktyczna praca.

W dobie smartfonów i tabletów korzystanie z papierowych list obecności staje się przeżytkiem. Dlatego wielu pracodawców – w szczególności z sektora nowoczesnych usług biznesowych – zastanawia się, czy mogą prowadzić ewidencję czasu pracy, korzystając z odczytu z karty wejściowej do biura, zalogowania się do systemu komputerowego albo intranetu.

Rejestracja wejść i wyjść

Wielu pracodawców udostępnia zatrudnionym elektroniczne karty, które ci zbliżają do specjalnych czytników przy wejściu i wyjściu. Takie rozwiązanie można uznać za dopuszczalne. Kodeks pracy nie wymaga bowiem, aby potwierdzanie obecności w pracy miało formę pisemną (art. 1041 § 1 pkt 9 k.p.). Jednak przy jego stosowaniu pojawia się praktyczna wątpliwość, gdyż łączny czas pobytu zatrudnionego w firmie zwykle przekracza czas faktycznego świadczenia pracy. To powoduje rozbieżność między zapisami czytników i danymi na karcie ewidencji czasu pracy.

Logowanie do systemu

N...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA