Tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku III PK 110/17 z 8 listopada 2018 r.
Pozwany szpital uruchomił spalarnię odpadów medycznych, ogłaszając następnie przetarg na świadczenie usług pomocnika operatora. Wygrał go powód, wcześniej pracujący w ramach umowy zlecenia. Podpisał umowę o świadczenie usług technicznych na rok. Wykonywał pracę zmianową nadzorowaną przez koordynatora, który wydawał polecenia i przydzielał prace. Powód działał według ustalonego grafiku. Kontrola państwowej inspekcji pracy wykazała w umowie powoda elementy typowe dla stosunku pracy. Potwierdził je sąd rejonowy, co finalnie doprowadziło do uwzględnienia powództwa i ustalenia istnienia stosunku pracy.
Czytaj także: Zatrudnienie lekarza lepsze na umowę o pracę czy na umowę cywilnoprawną
Sąd okręgowy rozpatrujący apelację szpitala pokreślił, że o kwalifikacji umowy decyduje w pierwszej kolejności zasada swobody umów. Jeżeli w jej treści przeważają cechy charakterystyczne dla stosu...
Wybierz najkorzystniejszą ofertę i zyskaj dostęp do najważniejszych tekstów rp.pl z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wyłącznie na rp.pl.
Dostęp do treści rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treści pochodzących z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.