fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Miesięczne wymiary czasu pracy, dni wolne od pracy i korzystne weekendy w 2020 roku

Adobe Stock
W pierwszym półroczu pracownicy będą wykonywali obowiązki przez 125 dni, a w drugim przez 128 dni. Siedem świąt przypadnie w tym roku od poniedziałku do piątku, a dwa w sobotę.

Sobotnie święta przypadną na 15 sierpnia i 26 grudnia, czyli w drugi dzień Bożego Narodzenia. Firmy stosujące system podstawowy, w którym soboty są wolne z racji przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy, muszą wyznaczyć inny dzień wolny za te święta. Powinien on przypadać w tym samym okresie rozliczeniowym co święto – tylko wtedy zostanie zachowany prawidłowy wymiar czasu pracy.

Zgodnie z art. 130 § 2 kodeksu pracy za każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela wymiar czasu pracy obniża się o 8 godzin. Dni świąteczne, które są ustawowo wolne od pracy, określa ustawa z 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (tekst jedn. DzU z 2015 r., poz. 90).

Czytaj także:

Najważniejsze zmiany dla pracowników i pracodawców w 2020 roku

Święta i soboty

W tegorocznych 113 dniach wolnych siedem świąt przypadnie od poniedziałku do piątku. Tylko one obniżą zatrudnionym czas pracy o osiem godzin (patrz tabel...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA