fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Obowiązki pracodawcy przy zawieraniu umowy na zastępstwo

123RF
Podpisując umowę na zastępstwo pracodawca może się ograniczyć do wskazania przyczyny, dla której została zawarta. Brak informacji o zastępowanym pracowniku nie unieważnia umowy.

Jestem nauczycielką. Pracuję na podstawie czwartej już umowy na zastępstwo. W żadnej z umów nie jest napisane, za kogo jest to zastępstwo ani z jakiego powodu tej osoby nie ma. Czy taka umowa jest ważna? Dyrektor szkoły nie widzi w tym problemu i nie chce przekształcić tej umowy na czas nieokreślony. Co więcej, jestem obecnie w ciąży, a pracodawca już oświadczył, że nie zatrudni mnie po powrocie z urlopu macierzyńskiego (co stanowi bardzo niekorzystną dla mnie sytuację). Czy mam szansę na wygraną w sądzie pracy? – pyta czytelniczka.

Czytaj także: Po zastępstwie dopuszczalne jeszcze trzy umowy terminowe

Obecnie umowa o pracę na zastępstwo jest podtypem umowy na czas określony, ale mają do niej zastosowanie pewne ograniczenia wynikające z § 4 art. 251 kodeksu pracy. Przepis ten wskazuje, że do umów zawieranych w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy nie stosuje się przepisów dotyczących limitów okresów zatrudniania ...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA