fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Czy można brać często krótkie urlopy bezpłatne?

Adobe Stock
Nie ma przepisów, które ograniczałyby czas, na jaki pracodawca może pracownikowi udzielić urlopu bezpłatnego albo częstotliwość korzystania z takiego wolnego.

- Pracownik wnioskuje dosyć regularnie o krótkie 1 – 4-dniowe urlopy bezpłatne. Z reguły pracodawca się na to zgadza. Czy na pewno jest to dopuszczalne? Czy informacje o takich krótkich urlopach należy umieszczać w aktach osobowych? – pyta czytelnik.

Przepisy nie przewidują minimalnego czasu, na jaki może zostać udzielony urlop bezpłatny. Udzielanie krótkich urlopów jest zatem możliwe. Dokumenty związane z udzielaniem urlopów bezpłatnych umieszcza się w części B akt osobowych.

Tylko na wniosek

Urlopu bezpłatnego udziela się tylko na wniosek pracownika. Pracodawca nie może skierować zatrudnionego na urlop bezpłatny z własnej inicjatywy. Udzielenie pracownikowi urlopu bezpłatnego z inicjatywy zakładu pracy i bez pisemnego wniosku o urlop jest w świetle prawa bezskuteczne (wyrok Sądu Apelacyjnego w Łodzi z 15 października 1996 r., III AUa 34/96, OSA 1997/10/35).

Urlopu bezpłatnego wolno udzielić na jakikolwiek okres. Nie ma tu ani dolnej, ani górn...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA