Po zastępstwie dopuszczalne jeszcze trzy umowy terminowe

Umowy zawartej na czas pełnienia zastępstwa za innego pracownika nie wlicza się do limitów zatrudnienia na czas określony. Ale staż pracy na jej podstawie należy uwzględnić przy ustalaniu okresu wypowiedzenia.

Publikacja: 03.01.2019 01:00

Po zastępstwie dopuszczalne jeszcze trzy umowy terminowe

Foto: 123RF

- Zatrudniliśmy pracownika na czas usprawiedliwionej nieobecności innego pracownika – umowa na zastępstwo. Po zakończeniu nieobecności pierwszy pracownik wraca do pracy. Umowa jego zastępcy ulega rozwiązaniu. Chcielibyśmy jednak kontynuować współpracę z tą osobą. Na jakich zasadach możemy to robić? – pyta czytelnik.

Czytaj także: Zastępstwo za pracownika na czas urlopu w kilku wariantach

Pracodawca może zaproponować tej osobie albo umowę o pracę na czas określony, albo – jeśli ma pewność, że chce jej zapewnić stałą posadę – na czas nieokreślony.

Dwa ograniczenia

Gdy okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony jest dłuższy niż 33 miesiące lub jeżeli liczba zawartych umów jest większa niż trzy, odpowiednio od dnia następującego po upływie tych 33 miesięcy lub od dnia zawarcia czwartej umowy o pracę na czas określony, pracownik jest zatrudniony na czas nieokreślony (art. 251 § 1 i 3 kodeksu pracy).

Ta zasada nie zadziała jednak od razu w przypadku opisanym w pytaniu. Nie dotyczy ona bowiem umów o pracę zawieranych na zastępstwo pracownika. Umowa na zastępstwo nie jest zaliczana ani do ilościowych, ani terminowych limitów umów zawieranych na czas określony. Służy ona bowiem zaspokojeniu rzeczywistego okresowego zapotrzebowania pracodawcy.

Start limitów

Zatrudniając pracownika po zakończeniu umowy podpisanej na zastępstwo, pracodawca może więc zawrzeć z nim kolejną umowę np. na czas określony. Będzie to pierwsza z trzech takich umów, które mogą zawrzeć ze sobą te same strony. Należy jednak pamiętać, że łączny okres zatrudnienia na podstawie umów terminowych nie może przekraczać 33 miesięcy.

Przykład:

Pracodawca przyjął pracownika na czas nieobecności innego. Na podstawie umowy zawartej na czas zastępstwa osoba ta przepracowała u pracodawcy 16 miesięcy. Po rozwiązaniu tej umowy, ten sam pracodawca zawarł z tym pracownikiem umowy o pracę na czas określony kolejno: na 3 miesiące, 6 miesięcy i 12 miesięcy. Ta ostatnia nie powoduje, że stosunek pracy przekształca się w zatrudnienie na czas nieokreślony. Do limitu liczby terminowych umów nie wlicza się bowiem okresu pracy na podstawie umowy na zastępstwo pracownika.

W tym przypadku pracodawca zawarł z pracownikiem trzy umowy na czas określony na łączny okres 21 miesięcy, co nie wpływa na terminowy charakter zatrudnienia. Jednak zawarcie kolejnej umowy spowoduje nawiązanie stosunku pracy na czas nieokreślony bez względu na okres, na jaki zostanie ona podpisana. Będzie to już bowiem czwarta umowa na czas określony zawarta pomiędzy tymi samymi stronami stosunku pracy.

Okres wypowiedzenia

Zawarcie umowy o pracę na czas określony z pracownikiem zatrudnionym wcześniej na podstawie umowy na zastępstwo powoduje wydłużenie okresu wypowiedzenia.

Dla rozwiązania umowy o pracę na czas określony z pracownikiem pracującym uprzednio na umowie na zastępstwo przyjmuje się okresy wypowiedzenia wskazane w art. 36 § 1 k.p., które wynoszą odpowiednio:

- 2 tygodnie – przy zatrudnieniu w danym zakładzie krócej niż 6 miesięcy,

- 1 miesiąc – jeżeli pracownik jest zatrudniony w danej firmie co najmniej 6 miesięcy,

- 3 miesiące – przy co najmniej 3-letnim stażu pracy u danego pracodawcy.

Do tego stażu pracy wlicza się okres przepracowany przez tego pracownika w ramach umowy na zastępstwo.

Jeżeli chodzi o inne skutki, to wiążą się one jedynie z brakiem konieczności ponownego zgłaszania takiego pracownika do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego w ZUS, pod warunkiem że pomiędzy tymi umowami nie będzie ani jednego dnia przerwy.

Dorota Nadolna–Jasińska radca prawny Grupa Prawna Togatus

- Zatrudniliśmy pracownika na czas usprawiedliwionej nieobecności innego pracownika – umowa na zastępstwo. Po zakończeniu nieobecności pierwszy pracownik wraca do pracy. Umowa jego zastępcy ulega rozwiązaniu. Chcielibyśmy jednak kontynuować współpracę z tą osobą. Na jakich zasadach możemy to robić? – pyta czytelnik.

Czytaj także: Zastępstwo za pracownika na czas urlopu w kilku wariantach

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona