fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

KLIMAT Trendy

  • 25.07.2021

Francuzi organizują imprezy napędzane energią z rowerów

https://klimat.rp.pl/trendy/8819-francuzi-organizuja-imprezy-napedzane-energia-z-rowerow/
Ekologiczny cykl imprez rave’owych istnieje już od 21 lat, a zyski trafiają na rozwijanie kolejnych prośrodowiskowych projektów.

Francuska firma SolarSoundSystem obchodzi w tym roku 21. rocznicę organizowania w Europie imprez rave napędzanych energią słoneczną i rowerową. Wydarzenia od początku miały być czymś więcej, niż jedynie rozrywką – Cédric Carles, jeden z założycieli SolarSoundSystem powiedział, że jego marzeniem było stworzenie realnego modelu biznesowego dla ekologicznych wydarzeń muzycznych, z których dochód byłby w stanie pokryć koszty badań oraz projektów związanych ze zrównoważonym rozwojem.

Wydarzenia mogą rozpocząć się właściwie w dowolnym miejscu – wystarczy rozstawić systemy dźwiękowe tak, by akumulatory mogły być zasilane energią słoneczną – te są w stanie zaopatrzyć w energię głośniki i gramofony DJ-ów, a dźwięk jest tak głośny, że trafia nawet do 500 osób. Przy słonecznej pogodzie impreza może trwać aż do nocy, jeżeli na niebie pojawią się chmury, to około 5 godzin z wykorzystaniem jedynie paneli słonecznych, a nawet do 8 godzin przy użyciu energii rowerowej. Do korzystania z rowerów, generujących energię, są zachęcani wszyscy uczestnicy wydarzenia, a jak twierdzi Carles – „jeśli przestają pedałować, to znaczy, że ludzie nie chcą już więcej muzyki”. Wykorzystanie rowerów w trakcie imprez jest dla kolektywu również sposobem na udowodnienie ludziom, ile energii rzeczywiście można wygenerować ze źródeł, które dla wielu osób stanowią wciąż niedoskonały zamiennik energii pochodzącej np. z paliw kopalnych. Tymczasem na wydarzeniach SolarSoundSystem, uczestnicy mogą na własne oczy zobaczyć, że zarówno energia słoneczna jak i rowerowa, potrafią w całości pokryć zapotrzebowanie energetyczne imprez masowych.

Pierwszym miastem, w którym odbyły się takie imprezy była Lozanna w Szwajcarii, kolejne wystartowały we Francji, z instalacjami w Paryżu, Marsylii i Biarritz. Obecnie wydarzenia z tego cyklu odbywają się na całym świecie, m.in. w Berlinie, Tel Awiwie oraz Hongkongu. Każdy oddział, z wyjątkiem głównej lokalizacji w Paryżu, działa jako franczyza i przekazuje 20% swoich zysków firmie, dokładając w ten sposób cegiełkę do finansowania szeregu przyjaznych dla środowiska projektów, jak np. badania nad ponownym wykorzystaniem zielonych technologii z przeszłości oraz urządzenie do ładowania jednorazowych baterii o nazwie RegenBox.

Imprezy są publiczne, często bezpłatne i fundowane ze źródeł takich jak wpływy z napojów, wynajem urządzeń na prywatne wydarzenia czy dzięki wsparciu sponsorów, jak np. Enercoop – francuski dostawca energii odnawialnej, działający na zasadzie spółdzielni, założony przez członków Greenpeace i innych organizacji ekologicznych. SolarSoundSystem ma również swoją internetową stację radiową, której serwer jest również zasilany energią słoneczną.

Źródło: klimat.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA