fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

KLIMAT Trendy

  • 24.07.2021

Raport ONZ: miliard ton żywności rocznie ląduje na śmietniku

Fot: ja ma/ Unsplash
Gdyby marnotrawienie żywności było krajem, pod względem emisji wyprzedzałyby go tylko Stany Zjednoczone i Chiny.

Marnowanie żywności to problem dotykający zarówno bogate, jak i biedne państwa. Według nowego raportu ONZ marnujemy rocznie niemal miliard ton żywności na całym świecie. Średnio na każdą osobę przypada 74 kg wyrzucanych produktów spożywczych rocznie. Dane te są szczególnie kontrowersyjne z uwagi na fakt, że około 690 milionów ludzi na świecie jest niedożywionych.

Nie jest to jednak jedyny aspekt, na który warto zwrócić uwagę. Wyrzucając jedzenie, marnujemy też zasoby finansowe i środki poświęcone na jego produkcję. Marnotrawienie i straty żywności są przyczyną około 10% emisji powodujących kryzys klimatyczny, a intensywne rolnictwo jest główną przyczyną kryzysu różnorodności biologicznej i globalnego zanieczyszczenia. Aspekt klimatyczny problemu marnowania żywności jest wyjątkowo niedoceniany, tymczasem gdyby marnotrawienie żywności było krajem, pod względem emisji gazów cieplarnianych zajęłoby trzecie miejsce, tuż po Stanach Zjednoczonych i Chinach.

Według ekspertów, aby skutecznie walczyć z tym zjawiskiem, potrzebne są nie tylko działania systemowe, ale też większa świadomość konsumencka i wykorzystywanie produktów kupowanych w taki sposób, aby maksymalnie ograniczyć ich wyrzucanie. Wskazują, że w czasie lockdownu w Wielkiej Brytanii ilość wyrzucanego jedzenia zmniejszyła się mniej więcej o 1/5, co miało związek z faktem, że więcej osób przygotowywało posiłki w domu.

„Ograniczenie marnotrawienia żywności ograniczyłoby emisje gazów cieplarnianych, spowolniłoby niszczenie przyrody poprzez przekształcanie gruntów i zanieczyszczenie, zwiększyłoby dostępność żywności, a tym samym zmniejszyło głód i zaoszczędziło pieniądze w czasie globalnej recesji” – powiedział Inger Andersen, szef Programu Środowiskowego ONZ (UNEP), który opublikował raport. „Firmy, rządy i obywatele na całym świecie muszą wykonać swoją część”.

Raport powstał w celu wspierania globalnych wysiłków zmierzających do osiągnięcia celu ONZ w zakresie zrównoważonego rozwoju, jakim jest zmniejszenie marnotrawienia żywności o połowę do 2030 roku.

W Polsce co sekundę do kosza trafiają 153 kilogramy żywności, aż 60% wyrzucanej żywności pochodzi z gospodarstw domowych – jak wynika z przeprowadzonego pod koniec ubiegłego roku badania PROM. Rocznie w Polsce marnujemy 4,8 mln ton żywności.

Źródło: klimat.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA