fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

KLIMAT Technologie

Turbiny wiatrowe do recyklingu. Europa zbuduje z nich mosty

Thomas Reaubourg
Organizacje promujące OZE nawołują do zakazu składowania starych turbin wiatrowych na wysypiskach do 2025 roku. Naukowcy i przedsiębiorstwa sprawdzają, jak można wykorzystać je ponownie – między innymi do budowy wież transmisyjnych, ekranów akustycznych czy produkcji cementu.

Turbiny wiatrowe staną się niebawem poważnym wyzwaniem w zakresie recyclingu. Szacuje się, że ich odpady do 2030 roku na świecie będą wynosić 400 tysięcy ton rocznie, a do 2050 roku aż 2 miliony ton. Powodem jest częste ulepszanie turbin, m.in. poprzez instalowanie większych łopatek, zdolnych do wytwarzania większej ilości energii, część turbin jest też zwyczajnie przestarzała i wymaga wymiany. Tak potężnych ilości odpadów nie można jednak bagatelizować – zwłaszcza, że są wyjątkowo trudne w recyclingu. Wytrzymałość materiału, z jakiego są zrobione, zainspirowała naukowców i na Uniwersytecie w Cork rozpoczęto badania pod kątem włączenia łopat zużytych turbin do budowy mostu w Wielkiej Brytanii.

Jak mówi Paul Leahy, wykładowca Inżynierii Energetyki Wiatrowej, łopaty turbin są bardzo estetyczne, dzięki swojemu lekkiemu zakrzywieniu, a ponad to wyjątkowo funkcjonalne i mogą zostać wykorzystane jako główny element konstrukcji mostu.

Budowa mostu to nie jedyne możliwe zastosowanie turbin wiatrowych – w ramach projektu „Re-Wind”, w którym biorą udział eksperci z Królewskiego Uniwersytetu w Belfaście, Uniwersytetu Miejskiego w Nowym Jorku i Instytutu Technicznego Georgii, rozważane są innowacyjne pomysły wykorzystywania ich w budowie wieży transmisyjnych czy ekranów akustycznych na autostradach.

Z kolei brytyjski przewoźnik Skanska Costain Strabag we współpracy z National Composites Center postanowił wymienić stal na łopaty wycofanych z użytku turbin wiatrowych w celu zbrojenia betonu, wykorzystując proces zmniejszający produkcję węgla nawet o 90%.

Jeszcze inne zastosowanie łopat turbin opracowała firma GE Renewable Energy, która chce je poddawać recyclingowi, a uzyskany materiał wykorzystać zamiast węgla, piasku i gliny do produkcji cementu, co pozwoli o 27% zredukować emisje dwutlenku węgla i o 13% zużycie wody, w stosunku do klasycznego cementu. Dzięki takiemu rozwiązaniu, ponad 90% łopaty zostanie wykorzystane ponownie, w 65% jako surowiec do produkcji cementu oraz w 28% przekształcone w energię potrzebną do przeprowadzenia reakcji chemicznej w piecu.

Jak mówi Anne McEntee, dyrektor generalna działu usług cyfrowych GE Renewable Energy: „zrównoważona utylizacja kompozytów, takich jak łopaty turbin wiatrowych, to wyzwanie nie tylko dla branży turbin wiatrowych, ale także dla przemysłu lotniczego, morskiego, motoryzacyjnego i budowlanego”.

Według ostatnich badań, do 2025 roku niemal 10 GW starzejących się turbin w Europie zostanie ulepszonych lub wycofanych z eksploatacji. Idea recyclingu i znajdowania nowych zastosowań turbin wiatrowych jest też praktyczna z uwagi na możliwość wprowadzenia w całej Europie zakazu składowania łopat turbin wiatrowych na wysypiskach. Do wprowadzenia takich regulacji do 2025 roku kilka dni temu wezwało Komisję Europejską stowarzyszenie WindEurope, promujące wykorzystanie energii wiatrowej.

Źródło: klimat.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA