fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

KLIMAT Technologie

PAS walczy z kopciuchami. W centrum Warszawy stanął licznik

Licznik kopciuchów PAS w centrum Warszawy
Fot: Polski Alarm Smogowy
Akcja Polskiego Alarmu Smogowego ma zmusić do działania władze stolicy, a także uświadomić mieszkańcom korzyści z wymiany trujących kotłów.

„Kopciuchy” stanowią główne źródło zanieczyszczenia powietrza w Polsce, ale ich liczba wciąż jest niepokojąco wysoka, z kolei tempo ich wymiany – zdecydowanie zbyt wolne.

Tymczasem – jak  przypomina Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego – oddychanie zanieczyszczonym powietrzem przyczynia się do przedwczesnej śmierci 46 tysięcy obywateli. Tymczasem zgodnie z danymi Polskiego Instytutu Ekonomicznego, jedynie 26% mieszkańców Mazowsza jest świadomych konieczności wymiany „kopciuchów”. A bez wiedzy na temat obowiązującego prawa oraz dostępnych dopłat z urzędu miasta, trudno będzie przyspieszyć ten proces.

Czytaj też: POLSKA BEZ SMOGU – akcja społeczna „Rzeczpospolitej” i Polskiego Alarmu Smogowego

Dlatego dzisiaj o 10:00 w centrum Warszawy Polski Alarm Smogowy uruchomił licznik warszawskich „kopciuchów” – chce zmobilizować mieszkańców mieszkańców Warszawy do szybszej wymiany kotłów, a Urząd Miasta do zintensyfikowania działań.

Od 1 stycznia 2023 „kopciuchy” działające na Mazowszu, w tym w Warszawie, staną się nielegalne, a do zakończenia procesu ich likwidacji lub wymiany na inne źródła ciepła zostało jeszcze tylko niecałe dwadzieścia miesięcy. Licznik Kopciuchów przypomina, że zegar tyka, a kotłów nie ubywa, choć w stolicy jest ich do wymiany ponad 15 tysięcy. W ubiegłym roku, według danych Urzędu Miasta Warszawa, wymieniono 186 pieców w lokalach miejskich i 525 w lokalach prywatnych – to zdecydowanie zbyt wolno, by zdążyć z wymianą wszystkich do 2023 roku.

Jako przykład pozytywnej zmiany w tej kwestii można podać Kraków, gdzie doprowadzono do likwidacji niemal wszystkich kotłów na węgiel i drewno. W latach 2012-2018 zlikwidowano 21 tys. kotłów, a jedynie w 2017 roku liczba złożonych wniosków o wymianę wyniosła aż 6071. Polski Alarm Smogowy uważa, że Warszawa również jest w stanie podołać wyzwaniu, musi jednak bardziej się postarać o skuteczne dotarcie do właścicieli kotłów i usprawnienie obsługi wniosków składanych o wymianę.

Oprócz ekranu LED uruchomiono witrynę internetową licznikkopciuchów.pl, na której można dowiedzieć się więcej na temat dostępnych dopłat do wymiany kotłów i obowiązującej uchwały antysmogowej.

– Mamy nadzieję, że licznik kopciuchów zmobilizuje nie tylko mieszkańców Warszawy do wymiany kotłów na węgiel i drewno emitujących ogromne ilości zanieczyszczeń – mówi Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego – ale również zdopinguje władze miasta do prowadzenia intensywnej kampanii informacyjnej o wchodzącym za 2 lata zakazie użytkowania kopciuchów oraz dotacjach do instalacji nowego systemu grzewczego.

Źródło: klimat.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA