fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Inwestycje

Inwestycje za miliard zł w wałbrzyskiej SSE

materiały prasowe
Bilansem 30 nowych projektów inwestycyjnych powinna zakończyć obecny rok Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna.
Od stycznia na terenie strefy ulokowało się 25 nowych firm, negocjacje z kolejnymi pięcioma jeszcze trwają. Porównując tegoroczne dane na koniec trzeciego kwartału z końcem września ubiegłego roku okazuje się, że stworzonych zostało 3873 miejsc pracy.
Wśród firm, które od stycznia zadeklarowały swoje projekty w strefie jest 16 nowych. Pozostałe to przedsiębiorstwa uruchamiające kolejną inwestycję na terenie WSSE. W sumie zadeklarowane nakłady sięgają miliarda złotych. Natomiast liczba zaplanowanych nowych miejsc pracy przekracza 1,2 tys. Nowe przedsięwzięcia będą realizować m.in. Bombardier Transportation Poland (produkcja karoserii do superszybkich pociągów), Gestamp (produkcja metalowych elementów dla motoryzacji), Kayser Automotive Systems (produkcja przewodów powietrznych, paliwowych i ciśnieniowych), Cedrob (polski producent pasz dla zwierząt) oraz Electrolux (produkcja sprzętu AGD).
Strefa, będąca drugim pod względem wielkości zainwestowanych nakładów takim obszarem w Polsce (po strefie katowickiej) skupia już 183 przedsiębiorstwa. Wszystkie razem zatrudniają prawie 43 tys. osób. Wartość już zrealizowanych inwestycji zbliża się do poziomu 21 miliardów złotych.
Dominującą branżą w WSSE jest motoryzacja. Tę branżę reprezentuje już 41 firm, które zainwestowały ponad 10 miliardów złotych i zatrudniają przeszło 19 tys. pracowników. Szacuje się, że jedno miejsce pracy w tym sektorze przyczynia się do powstania czterech kolejnych u poddostawców i kooperantów.
Obszar strefy obejmuje ok. 3 tys. hektarów w 48 miejscowościach. Do zagospodarowania pozostaje jeszcze 1,3 tys. hektarów. W połowie roku WSSE powiększyła się o prawie 320 hektarów nowych terenów. Strefą objęte zostały tereny w trzech miejscowościach Opolszczyzny: Dąbrowie (109 hektarów), Lewinie Brzeskim (31) oraz Niemodlinie (2). Ponadto nowa podstrefa została utworzona w województwie lubuskim. W Świebodzinie statusem specjalnej strefy ekonomicznej zostało objętych 5,8 hektara. W Książu Wielkopolskim włączono blisko 50 hektarów gruntu. Lokalizacja oddalona jest zaledwie 45 km od Wrześni, gdzie budowana jest fabryka koncernu Volkswagen.
O 110 hektarów powiększyły się również istniejące podstrefy WSSE. Nowe grunty zostały włączone we Wrocławiu (14 hektarów), Strzelinie (4,3), Skarbimierzu (38), Kościanie (5,7) oraz Oleśnicy (48). W tej ostatniej grunty zostały wcześniej w całości zagospodarowane przez firmę GKN Driveline, która rozpoczęła budowę kolejnego zakładu. Szacuje się, że w wyniku włączenia nowych terenów może powstać ponad 8 tys. miejsc pracy, przy nakładach inwestycyjnych wynoszących około 4 mld zł. Strefa od ubiegłego roku realizuje program budowy hal pod wynajem, w których mogą ulokować się inwestorzy. Hale zmniejszają koszty inwestycyjne dla przedsiębiorstw oraz pozwalają na szybsze rozpoczęcie działalności. Powstały one m.in. w Wałbrzychu, Bolesławcu, Nowej Rudzie i Kłodzku. Nowe hale powstaną także wzdłuż planowanych dróg ekspresowych oraz autostrad. Obiekty mają zostać wybudowane w Bolkowie i Wądrożu Wielkim. Inwestycja zrealizowana zostanie również w Twardogórze.
Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA