Znad Wisły do światowej kardiologii

Nie brak w Polsce firm, których wynalazki podbijają cały świat: wspierają pracę medyków i ratują ludzkie życie.

Aktualizacja: 23.03.2020 15:30 Publikacja: 23.03.2020 09:00

Znad Wisły do światowej kardiologii

Foto: Adobe Stock

Choroby sercowo-naczyniowe są najczęstszą przyczyną zgonów na świecie. Eksperci prognozują, że globalny rynek leczenia schorzeń układu krążenia w 2022 roku osiągnie wartość prawie 147 mld dolarów.

Z powodu starzenia się społeczeństwa popyt na kardiologiczne usługi medyczne będzie rósł. W samej tylko Unii Europejskiej mieszka łącznie około 512 mln osób, z czego odsetek Europejczyków w wieku powyżej 65. roku życia przekracza już 17 proc.

Wynalazki pod lupą

Globalnym trendem w medycynie są zabiegi małoinwazyjne. Tendencje te wyraźnie obserwujemy również w kardiologii i kardiochirurgii. – Technologie medyczne rozwijane przez nas bardzo dobrze wpisują się w ten światowy trend. Naszym celem jest tworzenie małoinwazyjnych, skutecznych, bezpiecznych oraz przyjaznych lekarzom i pacjentom rozwiązań. Pracujemy m.in. nad zestawem elektrod do minimalnie inwazyjnych zabiegów elektrofizjologicznych bez wykorzystywania szkodliwego promieniowania RTG – opowiada Sanjeev Choudhary, współzałożyciel i prezes firmy Medinice. Dodaje, że firma ma patenty w Europie i Stanach Zjednoczonych, co potwierdza innowacyjność jej projektów na skalę światową.

Zespół Medinice jest wspierany przez radę naukową: praktyków i naukowców, którzy pomagają w ocenie potencjału medycznego zgłaszanych projektów oraz w dalszym rozwoju poszczególnych wynalazków. W radzie zasiada m.in. prof. Paul Grundeman, współtwórca urządzenia do stabilizacji tkanek, do którego prawa w 1997 r. wykupiła firma Medtronic.

Globalnym trendem, który zawitał również do kardiologii jest telemedycyna. Na tym rynku też znajdziemy mocne, polskie akcenty. Już w 2005 r. dwóch naukowców przedsiębiorców, Marek Dziubiński i Marcin Szumowski, dostrzegli potencjał tkwiący w telemedycynie. Założyli wtedy spółkę Medicalgorithmics, której celem była komercjalizacja unikalnych rozwiązań algorytmicznych w analizie sygnału EKG. Tak powstał PocketECG, czyli obecnie flagowy produkt polskiej firmy, wykorzystywany do diagnostyki arytmii. Ten kieszonkowy rejestrator dokonuje zapisu pracy serca, a wynik przesyła bezpośrednio do lekarza.

Polska firma weszła odważnie na rynek amerykański – duży i perspektywiczny, ale jednocześnie bardzo konkurencyjny. Nowatorskie rozwiązania zastosowane przez Polaków sprawiły, że ich urządzenie zdeklasowało zagraniczną konkurencję. Do tej pory PocketECG zdiagnozował kilkaset tysięcy pacjentów w Stanach Zjednoczonych i zarejestrował w sumie ponad 200 milionów godzin pracy serca.

Innowacyjne rozwiązania związane z telemedycyną i kardiologią opracowała też polska firma MedApp. Jej analityczny system Carna Life, skierowany do pacjentów, lekarzy i placówek medycznych znajduje zastosowanie w takich dziedzinach jak kardiologia, diabetologia czy obrazowanie 3D/4D. – Innowacyjność naszych rozwiązań najlepiej pokazuje obecna sytuacja z koronawirusem. Nasza platforma umożliwia zdalną diagnostykę pacjenta kardiologicznego, diabetologicznego czy pacjenta z infekcją, u którego rozwija się gorączka – podkreśla Krzysztof Mędrala, prezes firmy MedApp.

Dodaje, że system dodatkowo umożliwia zdalny monitoring takiej osoby i ułatwia podjęcie lekarzowi diagnozy i decyzji o ewentualnej hospitalizacji. – Takie systemy będą coraz ważniejsze w nowoczesnej medycynie, gdyż znacząco odciążają personel szpitali i przychodni, jednocześnie podnosząc jakość świadczeń medycznych – mówi prezes.

Pomysły są, ale system szwankuje

Lista rodzimych wynalazków, które mają zastosowanie w kardiologii i kardiochirurgii nie jest krótka. Warto wspomnieć jeszcze między innymi o zespole, który pod przewodnictwem Grzegorza Suwalskiego zaprojektował urządzenie Heart Sense. Pozwala ono na monitorowanie pracy bijącego serca w czasie operacji. Dzięki niemu lekarze mogą na bieżąco pozyskać informację, czy w trakcie zabiegu nie dzieje się nic złego wewnątrz mięśnia sercowego. Wynalazek może być wykorzystywany podczas wszczepiania bajpasów (to najczęściej wykonywana operacja kardiochirurgiczna na świecie).

W wielu obszarach polskiej kardiologii poziom innowacyjności jest wysoki. Mamy dostęp do nowoczesnych stentów, elektrod, zastawek czy innych urządzeń. Nie ustępujemy też innym krajom w zakresie fachowości kadry medycznej.

– Wiele do życzenia pozostawia natomiast cały model organizacji systemu, który jest dalece niewydolny, aby dobrze i szybko obsługiwać duże ilości pacjentów – ocenia prezes spółki MedApp. Jego zdaniem bardzo dobrze pokazuje to trwająca epidemia koronowirusa. Dziś martwimy się, słysząc w mediach, że możemy mieć w kraju niebawem kilkanaście tysięcy zarażonych, tak jak we Włoszech czy w Hiszpanii. Nie uświadamiamy sobie przy tym, że np. na migotanie przedsionków choruje w Polsce blisko 400 tysięcy pacjentów, cukrzycę mają niemal 3 miliony, a co roku blisko 60 tysięcy osób ma udar, który aż w około 50 proc. kończy się zgonem.

– To pokazuje, jak ogromne wyzwanie stoi przed naszym społeczeństwem w walce z tymi chorobami. Tylko nowoczesne rozwiązania technologiczne mogą pomóc w walce z tymi problemami medycznymi – podsumowuje Krzysztof Mędrala.

Choroby sercowo-naczyniowe są najczęstszą przyczyną zgonów na świecie. Eksperci prognozują, że globalny rynek leczenia schorzeń układu krążenia w 2022 roku osiągnie wartość prawie 147 mld dolarów.

Z powodu starzenia się społeczeństwa popyt na kardiologiczne usługi medyczne będzie rósł. W samej tylko Unii Europejskiej mieszka łącznie około 512 mln osób, z czego odsetek Europejczyków w wieku powyżej 65. roku życia przekracza już 17 proc.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Materiał partnera
Najważniejsza jest idea demokracji. Także dla gospodarki
Wydarzenia Gospodarcze
Polacy szczęśliwsi – nie tylko na swoim
Materiał partnera
Dezinformacja łatwo zmienia cel
Materiał partnera
Miasta idą w kierunku inteligentnego zarządzania
Materiał partnera
Ciągle szukamy nowych rozwiązań