Dwie Latynoski i pomyłka Trumpa

Kansas City Chiefs pokonali San Francisco 49ers 31:20 i wygrali w Miami Gardens finał ligi NFL. Na mistrzostwo czekali pół wieku.

Publikacja: 03.02.2020 20:18

Podopieczni Andy'ego Reida 9 minut przed końcem meczu przegrywali 10:20 i według analityków stacji ESPN mieli 5 procent szans na zwycięstwo. W 54-letniej historii Super Bowl taką stratę odrabiały tylko cztery drużyny. Chiefs zostali piątą.

Najlepszy atak ligi na 62-tysięcznym Hard Rock Stadium pokonał najlepszą defensywę sezonu, a Reid wreszcie doczekał się trofeum. Jeszcze w niedzielę był jedynym aktywnym trenerem w NFL, który wygrał ponad 200 meczów i nigdy nie zdobył mistrzostwa.

Na bohatera wieczoru kibice i dziennikarze wybrali Patricka Mahomesa. 24-latek został najmłodszym MVP (najbardziej wartościowy zawodnik meczu) w dziejach rozgrywek. I chwilę po odebraniu nagrody mógł podczas telewizyjnej transmisji w odpowiedzi na pytanie: „Co będziesz robił teraz?", krzyknąć: „Pojadę do Disney Worldu!". Za faktyczną wizytę w parku i udział w kampanii reklamowej Disneya lider Chiefs zarobi 70 tys. dolarów.

Popis Mahomesa w niedzielny wieczór śledziło przed telewizorami ponad 100 milionów widzów. Super Bowl to najważniejsze sportowe i telewizyjne wydarzenie roku w USA. Fenomen marketingowy oraz społeczny, podczas którego 44 miliony Amerykanów organizują w swoich domach wspólne oglądanie meczu („Super Bowl Party"), przeciętny kibic wydaje 81 dol. (dane na podstawie badań Systemu Rezerwy Federalnej), a 30-sekundowy spot w przerwie spotkania kosztuje 5,6 miliona dol. (186 tys. dol. za sekundę).

Reklamy często są małymi dziełami sztuki z udziałem hollywoodzkich gwiazd (w tym roku między innymi Martin Scorsese, Jason Momoa, Bill Murray i Jonas Hill), dla wielu widzów to punkt wieczoru równie ważny jak mecz. Podobnie jak koncert w przerwie spotkania. To gigantyczne wyróżnienie i marketingowa katapulta, więc gwiazdy – w przeszłości były nimi Red Hot Chili Peppers, The Rolling Stones czy Paul McCartney – grają za darmo.

Tym razem, po raz pierwszy w historii Super Bowl, koncertowały dwie piosenkarki latynoskiego pochodzenia: Shakira i Jennifer Lopez. Pierwsza jest Kolumbijką. Druga pojawiła się na scenie w pelerynie, na której widniały flagi USA (urodziła się na Bronxie) oraz Portoryko (kraj pochodzenia rodziców). Hymn przed meczem odśpiewała z kolei mająca meksykańskie korzenie Demi Lovato.

Kansas City Chiefs wrócili na tron po pięćdziesięciu latach przerwy. Dla zespołu ze stanu Missouri – a nie Kansas, jak po meczu tweetował prezydent USA Donald Trump – to drugie zwycięstwo w finale ligi NFL.