fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Inne sporty

Międzynarodowa Federacja Judo zawiesza bezterminowo Iran

Fars News Agency [CC BY 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0)]
Międzynarodowa Federacja Judo (IJF) zawiesiła bezterminowo Iran wykluczając go z międzynarodowej rywalizacji, za to, że zawodnik z tego kraju miał - na polecenie władz Irańskiej Federacji Judo i Irańskiego Komitetu Olimpijskiego - celowo przegrać walkę w półfinale mistrzostw świata w judo w Tokio, by nie zmierzyć się w finale z zawodnikiem z Izraela.

We wrześniu IJF zawiesiła Iran tymczasowo, na czas prowadzenia postępowania wyjaśniającego w związku z doniesieniami, że irański judoka miał celowo poddać swoją walkę w półfinale, by nie zmierzyć się z zawodnikiem z Izraela.

Chodzi o Saeida Mollaeia, obrońcę tytułu mistrza świata, który w sierpniu miał otrzymać polecenie od przedstawicieli Irańskiej Federacji Judo i Irańskiego Komitetu Olimpijskiego, by przegrać walkę, aby uniknąć zmierzenia się w finale z izraelskim judoką.

W efekcie Mollaei przegrał półfinał, a następnie przegrał pojedynek o trzecie miejsce.

"W związku z wydarzeniami, które wydarzyły się w czasie Mistrzostw Świata w Judo w Tokio, ostateczne zawieszenie Irańskiej Federacji Judo we wszystkich zawodach... zostało ogłoszone" - głosi komunikat IJF.

Decyzję tę pochwalił stojący na czele Izraelskiej Federacji Judo Moshe Ponte. "Marius Vizer (szef IJF) jest niesamowitym człowiekiem i prawdziwym przyjacielem izraelskiego sportu, w szczególności judo" - napisał Ponte w oświadczeniu.

"Sport ma łączyć ludzi, a nie ich dzielić" - dodał.

Irańska Federacja Judo zaprzecza, jakoby nakazała swojemu judoce oddanie walkowerem walki w półfinale.

Zawieszenie Irańskiej Federacji Judo ma trwać tak długo, aż przedstawi ona "silne gwarancje i dowody, że będzie szanować Statut IJF i zaakceptuje fakt, iż jej sportowcy będą walczyć ze sportowcami z Izraela".

Teheran może odwołać się od wyroku do Sportowego Sądu Arbitrażowego (CAS) w Lozannie.

Źródło: AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA