fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Inne sporty

Odznaczenia dla uczestników akcji ratunkowej na Nanga Parbat

KPRP
Prezydent Andrzej Duda odznaczył Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski członków polskiej Zimowej Narodowej Wyprawy na K2, uczestników akcji ratunkowej na Nanga Parbat w styczniu 2018 roku. Himalaiści z narażeniem własnego życia i zdrowia wyruszyli na ratunek schodzącym ze szczytu Elizabeth Revol i Tomaszowi Mackiewiczowi.

Na początku ubiegłego roku czterej członkowie wyprawy ruszyli na pomoc Tomaszowi Mackiewiczowi i Francuzce Elisabeth Revol, którzy schodzili z ośmiotysięcznika Nanga Parbat. 

Prezydent Andrzej Duda, dziękując Adamowi Bieleckiemu, Jarosławowi Botorowi, Piotrowi Tomali i Denisowi Urubko, podkreślił, że zaryzykowali swoje życie, aby nieść pomoc innym. – Dziękuję za tak godne reprezentowanie Rzeczypospolitej Polskiej i dziękuję za tę postawę, postawę niezwykłą. Zawsze ten moment, kiedy człowiek gotów jest zaryzykować, a w efekcie także oddać swoje życie, aby ratować innych, jest momentem niezwykłym – powiedział Andrzej Duda podczas uroczystości. Prezydent wskazał także na trudne warunki, jakie panowały wówczas na szczycie. - Do tego brak tlenu, obciążenie, zmęczenie, bardzo często dezorientacja na skutek braku widoczności, niewyobrażalne, a jednak poszliście i osiągnęliście sukces, bo nie tylko uratowaliście Elisabeth Revol, lecz także wróciliście z tej wyprawy - zaznaczył. Prezydent życzył himalaistom szczęścia podczas wypraw. – Życzę Wam żebyście ze wszystkich szczęśliwie wrócili – podkreślał, dodając, że życzy im także mądrości, żeby wiedzieć, kiedy zawrócić. 

Dwóm uczestnikom wyprawy na K2 udało się dotrzeć do powracającej ze szczytu Nanga Parbat Elisabeth Revol i sprowadzić ją do obozu dolnego. Na uratowanie Tomasza Mackiewicza niestety nie było już szans.

Źródło: KPRP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA