El. do MŚ: Polacy i Kazachowie na remis

Polacy zremisowali 1:1 z Kazachami w pierwszym meczu barażowym w eliminacjach do Mistrzostw Świata w futsalu, które odbędą się w tym roku w Kolumbii.

Aktualizacja: 22.03.2016 19:30 Publikacja: 22.03.2016 19:26

Korespondencja ze Szczecina

Reprezentacja Polski w piłce nożnej halowej pięcioosobowej do baraży zakwalifikowała się po zajęciu drugiego miejsca podczas eliminacji do Mistrzostw Świata w futsalu rozegranych w grudniu 2015 roku w portugalskim Povoa de Varzim. Choć biało-czerwoni przegrali z gospodarzami turnieju, wygrali z pozostałymi rywalami - Rumunią (8:1) i Norwegią (3:2).

Drugie miejsce w rozgrywkach w Povoa de Varzim dało Polakom otwartą drogę do baraży, w których ich rywalem jest Kazachstan. Pierwsze spotkanie drużyny rozegrały dzisiaj w Szczecinie, drugie - odbędzie się 12 kwietnia w Ałmatach.

Dziesięć dni przed pierwszym barażem asystent trenera polskiej reprezentacji Błażej Korczyński mówił w wywiadzie dla portalu futsalekstraklasa.pl, że jego drużyna ma sprecyzowany plan na to, jak pokonać Kazachów, znanych z gry z tzw. lotnym bramkarzem (w pięciu zawodników, zamiast czterech, gdzie rolę bramkarza przejmuje jeden z zawodników z pola - red.). Podczas meczu w szczecińskiej Arenie Azoty bramkarz Kazachów - Higuita momentami grał jako piąty zawodnik w polu.

Biało-czerwoni również kilka razy grali z wycofanym bramkarzem - w pierwszej połowie rolę Rafała Krzyśki przejmowali najpierw Daniel Krawczyk, potem Sebastian Wojciechowski. W drugiej połowie - Maciej Mizgajski.

Polakom, mimo wielu okazji i strzałów, długo nie udawało się skutecznie sforsować bramki Higuity. Pierwsza połowa meczu zakończyła się jednobramkową przewagą rywali - gola strzelił Serik Zhamankulov. W drugiej połowie - co rzadkie w futsalu, gdzie bramki padają o wiele częściej niż w piłce nożnej - długo drugiego gola nie było i właściwie wydawało się, że Polacy z meczu powrócą na tarczy. Sytuacja zmieniła się jednak w 40. minucie, gdy bramkę dla biało-czerwonych strzelił Marcin Mikołajewicz.

Polacy jedyny raz zagrali w Mistrzostwach Świata w futsalu w 1992 roku, w Hongkongu. Czy w tym roku pojadą do Kolumbii, rozstrzygnie się 12 kwietnia w Ałmatach.

Polska - Kazachstan 1:1 (0:1)

Bramki: '4 Serik Zhamankulov, '40 Marcin Mikołajewicz

Kartki: Dauren Nurgozhin, Tomasz Kriezel

Składy:

Polska: Rafał Krzyśka, Bartłomiej Nawrat - Michał Kubik, Daniel Krawczyk, Adrian Pater, Sebastian Wojciechowski, Maciej Mizgajski, Mikołaj Zastawnik, Dominik Solecki, Tomasz Lutecki, Marcin Mikołajewicz, Tomasz Kriezel, Bartłomiej Nawrat, Michał Marek, Robert Gładczak.

Trener: Andrzej Bianga

Kazachstan: Higuita, Grigori Shamro - Arnold Knaub, Aleksandr Grebonos, Serik Zhamankulov, Leo, Nikolai Pengrin, Dinmukhambet Suleimenov, Aleksandr Dovgan, Mikhail Pershin, Ilya Mun, Pavel Taku, Dauren Nurgozhin, Douglas Jr.

Trener: Cacau