fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020

Sondaż: Japończycy nie chcą igrzysk olimpijskich

Igrzyska w Tokio mają rozpocząć się 23 lipca 2021 roku
PAP/EPA
59 proc. Japończyków chce, aby igrzyska olimpijskie, które mają rozpocząć się 23 lipca w Tokio, zostały odwołane - wynika z sondażu opublikowanego w poniedziałek, na mniej niż trzy miesiące przed rozpoczęciem igrzysk.

Rząd Japonii przedłużył do końca maja stan wyjątkowy, jaki obowiązuje w Tokio w związku z sytuacją epidemiczną.

Igrzyska olimpijskie pierwotnie miały odbyć się w lipcu i sierpniu 2020 roku, ale zostały przełożone o rok w związku z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2.

Z sondażu, przeprowadzonego między 7 a 9 maja przez dziennik "Yomiuri Shimbun" wynika, że zorganizowania latem tego roku igrzysk przez Japonię chce 39 proc. respondentów. Przeciw jest 59 proc.

Spośród osób, które uważają, że igrzyska powinny się odbyć, 23 proc. uważa, iż należy je zorganizować bez udziału widzów. Organizatorzy igrzysk zdecydowali już wcześniej, że - w związku z sytuacją epidemiczną - igrzyska odbędą się bez udziału kibiców spoza granic kraju. Decyzja w sprawie ewentualnego udziału widzów z Japonii ma zostać podjęta w czerwcu.

Z innego sondażu, przeprowadzonego w weekend przez sieć telewizyjną TBS News, wynika, że odwołania igrzysk lub ich ponownego przełożenia chce 65 proc. respondentów (37 proc. ankietowanych wybrało opcję odwołania igrzysk, a 28 proc. - ich ponowne przełożenie).

W kwietniu z sondażu przeprowadzonego przez agencję informacyjną Kyodo wynikało, że 70 proc. respondentów chciało odwołania igrzysk.

Premier Japonii, Yoshihide Suga, wielokrotnie powtarzał, że Japonia zorganizuje igrzyska, pomimo wzrostu liczby zakażeń koronawirusem. Sondaż TBS News wskazuje jednak, że poziom poparcia dla szefa rządu spadł do 40 proc.

W niedzielę japońska tenisistka Naomi Osaka stwierdziła, że - pomimo tego, iż czekała całe życie na udział w igrzyskach, ryzyko związane z organizacją igrzysk w Tokio powinno być uważnie przeanalizowane.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA