Azja potęgą stalowego rynku

Państwa azjatyckie zajęły całe podium największych producentów stali w 2016 roku. Polska wskoczyła na piąte miejsce w Unii, wyprzedzając W. Brytanię.

Aktualizacja: 21.12.2016 20:33 Publikacja: 21.12.2016 19:54

Foto: Bloomberg

Światowa Organizacja Stali (World Steel Association) opublikowała ranking 66 krajów-producentów stali według wysokości produkcji po 11 miesiącach 2016 roku. W sumie państwa te dają światu 99 proc. potrzebnej stali. Grupa zwiększyła produkcję w ujęciu rocznym o 5 proc., do 1,468 mld ton.

Przez cały rok na świecie trwały stalowe wojny na cła.

W marcu Amerykanie nałożyli zaporowe cła na produkcję stalową z Chin, Indii, Brazylii, Korei Południowej, Japonii, Wielkiej Brytanii i Rosji. W kwietniu Chiny odpowiedziały tym samym w stosunku do Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych. Z kolei w lipcu Komisja Europejska rozpoczęła dochodzenie antydumpingowe wobec metalurgicznych firm z Brazylii, Iranu, Rosji, Serbii i Ukrainy. W sierpniu ukarała Rosjan.

Na rynku stali wciąż dominują stalownie z Azji. Lider – Chiny – wyprodukował blisko 740 mln ton. Druga jest Japonia, przed Indiami. W dziesiątce znalazły się też Stany Zjednoczone, Rosja, Korea Południowa, Niemcy, Turcja, Brazylia i Ukraina (22,2 mln ton, +5,6 proc.).

Nasz wschodni sąsiad przed rosyjską agresją był na siódmej pozycji na świecie (w 2013 r. – 30,4 mln ton). Walki w Donbasie, gdzie ulokowane są największe stalownie Ukrainy, kosztowały kraj spadek o trzy pozycje. Tegoroczny wynik świadczy jednak o wychodzeniu ukraińskich hut z kryzysu.

Polska zmniejszyła produkcję stali o 4,9 proc. w ujęciu rocznym, do 8,124 mln ton. Natomiast w listopadzie nasze huty wytworzyły o blisko jedną czwartą metalu więcej, aniżeli w listopadzie 2015 r.

Pomimo mniejszej produkcji nasz kraj wysunął się w produkcji stali na piąte miejsce w Unii Europejskiej (po Niemczech, Włoszech, Francji i Hiszpanii). Zawdzięczamy to zamykaniu hut w Wielkiej Brytanii. Na Wyspach produkcja była niższa o 30,7 proc. w ujęciu rocznym.

W ogóle przestała produkować stal Chorwacja, gdzie zamknięto jedyny zakład.

W sumie przez 11 miesięcy Unia Europejska zmniejszyła produkcję stali o 3,5 proc.

Huty Ameryki Północnej wyprodukowały o 0,8 proc. stali mniej, a Ameryki Południowej – aż o 10,9 proc. Tu katastrofalny spadek nastąpił w ogarniętej kryzysem Wenezueli (-70,2 proc.).

Afryka zmniejszyła produkcję o 5,9 proc., przede wszystkim z powodu sytuacji w Egipcie, gdzie wartość ta spadła o 11,1 proc. Do życia budzą się za to stalownie Libii. Metalurdzy zwiększyli tam produkcję o 51 proc.

Zwiększały również obroty stalownie z Bliskiego Wschodu (łącznie o 6,7 proc.). Tu na wynik wpłynął wzrost produkcji w Iranie – o 11 proc.

Azja wytopiła metalu o 1,3 proc. więcej niż rok temu, a Oceania – o 0,7 proc.

Biznes
Czasy są niepewne, firmy nadal mało inwestują
Biznes
Szpitale toną w długach, a koszty działania rosną
Biznes
Spółki muszą oszczędnie gospodarować wodą. Coraz większe problemy
Biznes
Spółka Rafała Brzoski idzie na miliard. InPost bliski rekordu
Materiał partnera
Przed nami jubileusz 10 lat w Polsce