Ta procedura pionu konkurencji zmusi kupującego do zaproponowania nowych ustępstw, aby rozwiać wątpliwości co do nadmiernego przejęcia udziału rynkowego. Światowy lider w hutnictwie, ArcelorMittal zawarł w czerwcu umowę kupna za 1,8 mld euro największej w Europie firmy hutniczej pod względem produkcji z regionu Puglia, poważnie skażającej środowisko.

Postępowanie podjęte przez Brukselę wynika z obaw, że taka koncentracja może ograniczyć konkurencję w produkcji pewnych blach walcowanych ze stali węglowej. — Jesteśmy całkowicie ufni, że ten drugi etap postępowania wyjaśniającego zostanie szybko zakończony — stwierdziła wiceminister przemysłu Teresa Bellanova.

ArcelorMittal z Luksemburga poinformował, że będzie konstruktywnie współpracować z Komisją Europejską w uzyskaniu jej aprobaty we właściwym terminie.

Komisja uważa, że ustępstwa firmy kupującej zaproponowane w październiku nie wystarczą do rozproszenia jej niepokojów, nie ujawniła jednak tych propozycji. Władzom Włoch zależy z kolei na zachowaniu ok. 10 tys. miejsc pracy przed wyborami w maju 2018.