fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Hotele

IGHP: Telewizja w pokojach za droga

Bloomberg
Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego od kilku lat próbuje zablokować wprowadzenie wysokich opłat z tytułu praw autorskich, ustanowionych przez Komisję Prawa Autorskiego. 9 maja Sąd Okręgowy w Poznaniu wydał nieprawomocne postanowienie, które częściowo je zatwierdza

IGHP w rozesłanym dzisiaj komunikacie zapowiada, że odwoła się od tej decyzji. Zbyt wysokie, zdaniem izby, opłaty zostały określone w tabeli stawek wynagrodzeń za odtwarzanie utworów i przedmiotów praw pokrewnych i zatwierdzone w lipcu 2013 roku przez Komisję Prawa Autorskiego. W tym samym roku izba złożyła w Sądzie Okręgowym w Poznaniu wniosek o odmowę zatwierdzenia tabeli.

Izba zwraca uwagę, że przyjęte stawki nie mają związku z przychodami hoteli. Przedsiębiorcy muszą płacić niezależnie od tego, czy pokoje są zajęte, czy nie. - Czasy, kiedy goście hotelowi koniecznie chcieli mieć telewizor w pokoju, już dawno minęły. Dzisiaj nie ma on już wpływu na atrakcyjność pobytu w hotelu w takim stopniu, jak na przykład szybki internet - argumentuje prezes IGHP Ireneusz Węgłowski, cytowany w komunikacie.

9 maja tego roku Sąd Okręgowy w Poznaniu wydał nieprawomocne postanowienie w sprawie opłat za odtwarzanie utworów i przedmiotów praw pokrewnych w obiektach hotelowych, częściowo zatwierdzając tabelę Komisji Prawa Autorskiego. Orzeczenie to jest pierwszym rozstrzygnięciem sądu w sporze zapoczątkowanym jeszcze w 2012 roku przed Komisją Prawa Autorskiego.

Sąd utrzymał między innymi niekorzystne dla hotelarzy stawki za odtwarzanie programów telewizyjnych w pokojach. Sukcesem izby jest natomiast odmowa zatwierdzenia stawek za odtwarzanie utworów z nośników dźwięku i za pomocą urządzeń do odbioru programów radiowych w pokojach i miejscach ogólnie dostępnych, czyli tak zwanej muzyki w tle. Za zasadne sąd uznał również żądanie IGHP odrzucenia postanowień ogólnych i zawartych w nich definicji, które prowadzą do zwiększenia o 30 procent wysokości ustalonych stawek wynagrodzenia.

W ocenie doradców i pełnomocników prawnych izby już sama odmowa zatwierdzenia części definicyjnej tabel może powodować, że nie będą one mogły być stosowane w całości lub w części. Pozostawienie poza regulacją kwestii odtwarzania programów radiowych powoduje, że idea i wyznaczony przez ustawodawcę cel jednej wspólnej tabeli tracą sens - dowodzi IGHP.

- Cieszymy się z częściowego sukcesu, ale konieczne są dalsze działania i doprowadzenie do całkowitej odmowy zatwierdzenia tabel przez Sąd Apelacyjny w Poznaniu. Złożymy odwołanie, ponieważ nie rozumiemy, dlaczego, pomimo przedstawienia obiektywnych opinii ekspertów i szeregu analiz prawnych i ekonomicznych, polscy hotelarze mieliby płacić stawki, które są jednymi z najwyższych w Europie - mówi Ireneusz Węgłowski.

Prezes podkreśla jednocześnie, że decyzja sądu nie jest prawomocna i tabele jeszcze nie wchodzą w życie. Izba czeka teraz na pisemne uzasadnienie sądu. Odwołanie złoży po jego analizie.

Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego to samorządowa organizacja działająca w branży hotelarsko-gastronomicznej. Prowadzi między innymi działalność promocyjną na rzecz swoich członków, certyfikuje produkty i usługi, reprezentuje hotelarzy w kontaktach z administracją państwową.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA