fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Hotele

Orbis: Zyski w górę

fot. orbis.pl
Materiały promocyjne
Ponad 247 milionów przychodu, 26,5 miliona zysku operacyjnego (EBITDA) i 55,8 procent frekwencji w obiektach - miał Orbis w pierwszym kwartale tego roku

Jak podaje firma, jej przychody wzrosły do 247,2 mln złotych, czyli są o 7,9 procent większe niż w tym samym czasie w zeszłym roku. Wskaźnik EBITDAR grupy wyniósł 51,4 mln złotych, a wynik operacyjny (EBITDA) to 26,5 mln złotych (wzrost o 8,3 mln złotych w pierwszym kwartale roku).

Wskaźnik przychodu na jeden pokój (RevPAR) wzrósł o 8,1 procent (rok do roku), do 114 złotych 30 groszy. Wynik ten został osiągnięty głównie dzięki wzrostowi średniej ceny za pokój (ARR), która sięgnęła 204 złotych 90 groszy (wzrost o 4,1 procent).

Wykorzystanie hotelowych miejsc wyniosło 55,8 procent (wzrost o 2,1 p.p. rok do roku). Jak podaje spółka, wzrost wskaźników operacyjnych odnotowano we wszystkich państwach Europy Wschodniej.

W minionym kwartale spółka podpisała pięć nowych umów o zarządzanie hotelami w Warszawie, Budapeszcie i Sofii. Sieci przybędzie więc łącznie 705 pokojów hotelowych. Jeszcze w tym roku grupa powiększy się zaś o 7 nowych hoteli (702 pokoje) na podstawie wcześniej zawartych umów franczyzy. W budowie są też własne obiekty grupy - Mercure Kraków Stare Miasto (200 pokojów) i ibis Gdańsk (120 pokojów), których otwarcie planowane jest na drugą połowę roku 2016. W pierwszym kwartale roku Orbis wykupił też dwa dzierżawione hotele - Mercure Budapest City Center i ibis Budapest Heroes' Square - dzięki czemu zmniejszył koszty (brak opłat za dzierżawę) i ujednolicił model biznesowy. Równocześnie jednak spółka pracuje nad sprzedażą i franczyzą zwrotną innego swojego obiektu - hotelu Mercure Mrągowo Resort & Spa.

W pierwszym kwartale przeznaczono na inwestycje 144 mln złotych, z czego 14 milionów pochłonęły remonty.

Źródło: turystyka.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA