fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

Tym razem Stalin nie zwycięży

Jedna z tablic przy wejściu na cmentarz żołnierzy radzieckich w Cybince (płaskorzeźba przestawiająca Józefa Stalina). Fot. Cybinka/ lic. CC BY-SA 3.0
Wikimedia Commons
Z Cybinki (Lubuskie) zniknie ostatni w Polsce wizerunek sowieckiego dyktatora.

Każdą osobę wchodzącą na cmentarz oficerski żołnierzy sowieckich w niewielkiej lubuskiej miejscowości Cybinka wita wizerunek Józefa Stalina i napis „Nasza sprawa jest słuszna. Zwyciężyliśmy". Tablica niebawem zostanie zdemontowana i jest niemal pewne, że tak jak w wypadku usuwania innych symboli sowieckich spotka się to z protestem ambasady Rosji.

W Cybince znajdują się dwa sowieckie cmentarze: oficerski i żołnierski, gdzie w sumie spoczywają szczątki ok. 12 tys. wojskowych, którzy zginęli, idąc na Berlin.

Ogrodzenie tego pierwszego to sieć segmentów umieszczonych na betonowych słupach oraz mur z cegły. Na nim zaś 18 płaskorzeźb przedstawiających sowieckich wojskowych. Wśród nich umieszczona jest wielka tablica z wizerunkiem Stalina.

Przeciwko obecności tej rzeźby od miesięcy protestuje IPN. – Prawdopodobnie jest to jedyne miejsce w Polsce, gdzie jeszcze znajduje się wizerunek Stalina – mówi nam dr Andrzej Zawistowski, dyrektor Biura Edukacji Publicznej IPN.

Dotychczas władze lokalne nie robiły nic, aby ją usunąć. Teraz to się zmieniło. Paweł Klimczak, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego, zapewnia, że w przyszłym roku rzeźba zniknie. Usunięcie tablicy w Cybince najpewniej zostanie sfinansowane przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

Naukowcy IPN przypominają, że takie pomniki służyły m.in. indoktrynowaniu społeczeństwa i przypominały, do kogo faktycznie należała władza w Polsce.

– Nie powinniśmy ich niszczyć, tylko demontować i przenosić do muzeów – uważa Zawistowski.

Adam Siwek, naczelnik Wydziału Krajowego Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, przyznaje w rozmowie z „Rzeczpospolitą", że sprawa tablicy nie będzie konsultowana z Rosjanami. – Ale o jej zdemontowaniu poinformujemy ambasadę – dodaje Siwek.

Ambasada Rosji w prezentowanych na swojej stronie internetowej komentarzach usuwanie pomników wdzięczności Armii Czerwonej w Polsce nazywa „bachanaliami". Alarmuje, że w Polsce dochodzi do bezczeszczenia cmentarzy żołnierzy radzieckich i pomników postawionych ku ich czci.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA