fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

Pomogą odkryć polsko-żydowską przeszłość

Fotorzepa, Marta Bogacz
Gdzie poszukiwać macew i jak je czytać – nauczą się licealiści.

Fundacja From The Depths od niemal dwóch lat wyszukuje, opisuje, a następnie przenosi na cmentarze nagrobne stelle, które po wojnie były wykorzystywane jako materiał budowlany. Projektowi nadała nazwę „Matzeva".

Teraz przygotowała scenariusz lekcji dla licealistów, z którego niebawem będą mogli skorzystać nauczyciele. Pakiet edukacyjny o macewach powstał we współpracy z naukowcami Uniwersytetu w Harvardzie, Uniwersytetu w Londynie, a towarzyszące mu wideo przygotowali studenci KUL.

– Niedawno odbyła się prezentacja programu w kilku szkołach, m.in. w Inowrocławiu i Nowym Sączu, na wiosnę będzie dostępny dla wszystkich chętnych online – mówi Lena Klaudel z Fundacji From The Depths.

Jak podkreśla Jonny Daniels, pomysłodawca projektu, powstanie programu wynika z ogromnego zainteresowania młodego pokolenia polsko-żydowskim dziedzictwem historycznym. Jego zdaniem organizacja lekcji o macewach może przybliżyć młodzieży historię lokalnej wspólnoty, która istniała wiele lat temu.

– Nauczyciele otrzymają zestaw narzędzi pozwalający poznać historię Żydów, którzy mieszkali w danej miejscowości. Pakiet edukacyjny będzie zawierał źródła historyczne i etnograficzne. Zachęcamy uczniów do odnalezienia miejsca, gdzie znajdował się cmentarz żydowski, zbierania relacji od starszych osób. Pakiet pozwoli na odczytanie napisów na macewach, sprawdzenie, co oznaczają znajdujące się na nich symbole. Po odczytaniu nazwisk zmarłych być może młodzież pozna odpowiedź na pytanie, czy w ich miejscowości mieszkali np. chasydzi, czy był rabin, a może rodzice przyszłych gwiazd Hollywood – tłumaczy Lena Klaudel.

– Macewy, żydowskie nagrobki, mogą być wspaniałym początkiem nawiązania dialogu, wspólnego poszukiwania przeszłości polsko-żydowskiej – dodaje Daniels.

Jonny Daniels urodził się w Londynie w rodzinie, która pochodziła z Polski. – Razem z mieszkańcami oraz władzami miast przywracamy zmarłym ich imiona oraz szacunek.

W styczniu 2014 r. zorganizował przyjazd członków Knesetu na obchody 69. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. Jego fundacja zasłynęła spektakularnymi akcjami poszukiwania macew pochodzących ze zniszczonych żydowskich cmentarzy. W siedlisku Grodzisk pod Kielcami Jonny Daniels znalazł kilkaset zniszczonych tablic. Macewami wyłożone były chodniki wokół gospodarstwa rolnego, utwardzona droga, ułożone stopnie do domu, w stajni zrobiono z nich żłób dla koni, a także fundamenty.

Za zgodą gospodarzy, małżeństwa architektów z Łodzi, rozebrano budynek gospodarczy, którego ściany i krawędzie zbudowane były z nagrobnych tablic. O pomoc przy ich przeniesieniu na cmentarz przedstawiciele fundacji poprosili strongmanów, a także strażaków z OSP w Rozprzy.

Dzięki staraniom Fundacji ochroną konserwatorską objęto piwnicę domu w Rekówce (Mazowsze), w której w czasie wojny ukrywali się Żydzi. Przed Niemcami ochraniały ich rodziny Skoczylasów i Kosiorów. Za udzieloną pomoc dziesięciu Polaków z Rekówki zostało przez Niemców zamordowanych. Ich zwłoki spalono w stodole.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA