fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

Obchody Powstania Wielkopolskiego bez wojska

Ubiegłoroczne obchody rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego
materiały prasowe
Apel smoleński nie ma żadnego związku z Powstaniem Wielkopolskim. Nie chcę, żeby rocznica została wykorzystana do głoszenia politycznych komunikatów – tłumaczy Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego.

Jest on organizatorem uroczystości rocznicowych i w tym roku zrezygnował z udziału wojska, a to nie podoba się wojewodzie wielkopolskiemu Zbigniewowi Hoffmannowi.

- Tę decyzję, z wielką przykrością, odbieram jako symbol odarcia z szacunku świętego dnia dla Wielkopolan – napisał w specjalnym oświadczeniu.

Uroczystości związane z 98. rocznicą wybuchu Powstania Wielkopolskiego będą obchodzone w dniach 26-28 grudnia w Poznaniu i w Warszawie.

W tym roku po raz pierwszy bez asysty wojskowej, bo gdyby była, to na uroczystościach byłby odczytany apel smoleński.

– Nie ma on żadnego związku z Powstaniem Wielkopolskim – tłumaczył marszałek Marek Woźniak.

Przyznał, że będzie mu brakowało asysty wojskowej, bo jest przywiązany do tego ceremoniału, ale zależy mu, aby obchody były apolityczne, dla wszystkich mieszkańców niezależnie od ich poglądów politycznych.

- Nie chciałbym, żeby ta rocznica została wykorzystana do głoszona politycznych komunikatów – podkreślał marszałek Woźniak.

Dodał też, że nie chciał powtórzenia sytuacji sprzed roku, kiedy podczas uroczystości pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich z udziałem m.in. ministra obrony Antoniego Macierewicza  odczytano apel smoleński. - Po doświadczeniach wiemy, że kwestii odczytania apelu praktycznie nie da się negocjować – tłumaczył marszałek podczas konferencji prasowej Woźniak.

Deklaracja dotycząca rezygnacji wojska podczas obchodów Powstania Wielkopolskiego oburzyła wojewodę wielkopolskiego.

– To zasługuje na najwyższe słowa krytyki. Ponad partyjnymi barwami zawsze powinny być barwy biało-czerwone. Musimy pamiętać, że szacunek wobec Polski, to także szacunek wobec armii, która zawsze broniła najważniejszych wartości – napisał w specjalnym oświadczeniu.

Dodał w nim, że decyzja marszałka Województwa Wielkopolskiego z Platformy Obywatelskiej zmusza więc do zadania pytania: - Czy marszałek Woźniak szanuje polską armię? Tę decyzję, z wielką przykrością, odbieram jako symbol odarcia z szacunku świętego dnia dla Wielkopolan  – dodał wojewoda Hoffmann.

Obchody 98. rocznicy Powstania Wielkopolskiego rozpoczną się 26 grudnia od inscenizacji przyjazdu Ignacego Paderewskiego do Poznania.

Dzień później o godz. 10. 15 zostaną złożone kwiaty na mogile generała Stanisława Taczaka na cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan, a później pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich.

O godz. 12. 45 w poznańskiej farze rozpocznie się msza święta w intencji Powstańców Wielkopolskich.

A o godz. 16.30 zostanie otwarty obóz powstańczy na placu Wolności. Tam też o godz. 19 wystartuje 10-kilometrowy Bieg Powstania Wielkopolskiego.

Jego trasa będzie wiodła przez miejsca związane z powstaniem jak np. ul. Ratajczaka, ul. Taczaka i koło hotelu Bazar.

27 grudnia w godz. 10-18 będzie można odwiedzić ekspozycję Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Wstęp tego dnia jest darmowy.

O godz. 17 przed muzeum odbędzie się inscenizacja, podczas której powstańcy podejmą próbę zdobycia budynku, który będzie imitował posterunek pruski.

A 28 grudnia obchody rocznicy odbędą się w Warszawie. W południe msza święta w kościele Dominikanów, a po niej uczestnicy złożą kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza, a później na grobach powstańców na Powązkach.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA