fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

Dostaliśmy od Słowenii czołg za śmigłowiec

Niszczyciel czołgów M36
Muzeum Broni Pancernej Poznań
Do Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu trafił amerykański czołg, który dotychczas znajdował się na terenie Słowenii. W zamian do Muzeum Wojskowego Pivka wysłaliśmy śmigłowiec Mi-8.

Do Poznańskiego muzeum został przewieziony niszczyciel czołgów M36 Jackson. Pracownicy muzeum planują uruchomić tę maszynę. Czołg ten trafił na Bałkany w ramach pomocy udzielanej przez aliantów pod koniec II wojny światowej. Sprowadzenie czołgu ze Słowenii to efekt porozumienia Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, którego poznańska placówka jest oddziałem, ze Słoweńskim Muzeum Wojskowym w miejscowości Pivka. W zamian polska strona przekazała Słoweńcom śmigłowiec Mi-8, który został wycofany ze służby wiele lat temu.

Zamiana militarnych zabytków była możliwa dzięki zaangażowaniu byłego ambasadora RP przy ONZ, obecny doradcy prezydenta Bogusława Winida.

Amerykański niszczyciel czołgów M36 Jackson pojawiły się na froncie dopiero w połowie 1944 i w czasie wojny wyprodukowano około 1400 tych pojazdów. Jako jeden z niewielu pojazdów pancernych mógł on niszczyć niemieckie czołgi ciężkie nawet z dużych odległości.

Z kolei do nowo powstającego oddziału Muzeum Oręża Polskiego – Muzeum Lotnictwa i Techniki Wojskowej w Rogowie przyjechał właśnie transporter opancerzony SKOT. Jest to pierwszy taki eksponat w kolekcji tej placówki muzealnej.

Pierwszy projekt kołowego transportera opancerzonego SKOT powstał w Czechosłowacji na potrzeby jej Armii Ludowej w 1959 roku. Transporter otrzymał oznaczenie SKOT od skrótu nazwy Střední Kolový Obrněný Transportér. Serię prototypową tych pojazdów, przeznaczoną do testów wyprodukowano w roku 1961 i w tym samym czasie pomiędzy Czechosłowacją i Polską zawarte zostało porozumienie o współpracy, dotyczące produkcji tego pojazdu jak i jego rozwoju technologicznego. Do uzbrojenia polskiego wojska oraz Czechosłowackiej Armii Ludowej pojazd wszedł w 1964 roku.

Konstrukcja transportera SKOT uznawana była za jedną z najlepszych na świecie. Pojazd był kilkukrotnie modyfikowany i modernizowany. Po wprowadzeniu na wyposażenie wojsk w 1966 roku nowego pojazdu BWP-1 pojazd SKOT był stopniowo wycofywany z jednostek wojskowych.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA